LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Jak fotit lasery

Archie · 21487

Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
kdy: 18. Prosinec 2010 20:14:43
Good work.

TACu, čím jsi to točil?   Já jak dělal to videjko pro eCLUB 1000RGB, tak to kroutil kamarád na Soňáka (myslím, možná to byl Canon ??? - fakt nevím) a to mělo docela problém s barvama a zaostřením. A na větší vzdálenost a laser s menším výkonem.

Bye A.


Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #1 kdy: 18. Prosinec 2010 20:30:58
TACu, čím jsi to točil?   Já jak dělal to videjko pro eCLUB 1000RGB, tak to kroutil kamarád na Soňáka (myslím, možná to byl Canon ??? - fakt nevím) a to mělo docela problém s barvama a zaostřením. A na větší vzdálenost a laser s menším výkonem.
tak to nechápu,já si pujčil od manželky blbej Lumix (5Mpix) co nosí po kabelkách :) a video standart bez uprav nastavení,fotky na"E"conomy... páč moje "zrcadla jsou porouchané momentálně..  ale možná že se trooochu povedlo videjko ale fota o ničem,nechtěl sem tam řešit časy a závory tak jen na E  :P



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #2 kdy: 19. Prosinec 2010 09:46:32
tak to nechápu,já si pujčil od manželky blbej Lumix (5Mpix) co nosí po kabelkách :) a video standart bez uprav nastavení,fotky na"E"conomy... páč moje "zrcadla jsou porouchané momentálně..  ale možná že se trooochu povedlo videjko ale fota o ničem,nechtěl sem tam řešit časy a závory tak jen na E  :P

Tak to je mazec - mě to nechtěla brát ani moje asi 6 let stará 6Mpix "skoro zrcadlovka", fotky jo, ale video bylo hrozný. A ta kámošovo kamera (Nějaká minipotvora s integrovaným HDD jako záznamovým mediem) , leda, že by měla příliš vlastní inteligence a chtěla porád něco ladit. I když tedy vůbec netuším co a jak tam bylo nastavené. Moje Sony je bohužel momentálně invalidní, ale asi ji budu muset dát dohromady a vyzkoušet to s ní.

A jsme zase u věčné otázky - jak správně točit a fotil lasery. Už jste někdo někde potkal nějaký tutoriál. (Nebo TAC už jsi vyzpovídal bratra?)

Bye A.


Offline rgb

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 37
    • Karma: 0
Odpověď #3 kdy: 20. Prosinec 2010 18:12:23
Tak to je mazec - mě to nechtěla brát ani moje asi 6 let stará 6Mpix "skoro zrcadlovka", fotky jo, ale video bylo hrozný. A ta kámošovo kamera (Nějaká minipotvora s integrovaným HDD jako záznamovým mediem) , leda, že by měla příliš vlastní inteligence a chtěla porád něco ladit. I když tedy vůbec netuším co a jak tam bylo nastavené. Moje Sony je bohužel momentálně invalidní, ale asi ji budu muset dát dohromady a vyzkoušet to s ní.

A jsme zase u věčné otázky - jak správně točit a fotil lasery. Už jste někdo někde potkal nějaký tutoriál. (Nebo TAC už jsi vyzpovídal bratra?)

Ahoj, nějaký tutorial bych si taky rád pro zajímavost přečetl, ale nějak se mi nechce věřit, že by existoval.

Podle mě je nejdůležitější základní otázka: čím to budu fotit?

Určitě může být hezká fotka nějakým "základním" foťákem a na automatiku. Ale řekl bych, že to bude spíš náhoda,
jak automat trefí: CLONU, ČAS, ISO, VYVÁŽENÍ BÍLÉ, OSTŘENÍ a jak se zrovna bude fotografovi KLEPAT RUKA  :)
To jsou všechny ty hodnoty, které musíme hlídat, zkoušet a nastavit.
Z toho je jasné, že pro nejlepší výsledky to chce foťák s možností manuálního focení a s foťákem nehýbat, nebo mít dobrý stabilizátor obrazu.
Tím dobrým stabilizátorem obrazu určitě nemyslím nějakou softwarovou funkci v klasických kompaktech, ale mechanický stabilizátor přímo v oobjektivu,
nebo na chipu ve foťáku.

Pak už záleží jen na tom, jak se to všechno nastaví (ne každý foťák zvladne vytoužené hodnoty - konrétně hlavně velikost CLONY) a jak se zaostří.

Tohle téma je ale  myslím více , než na pár řádek....A nakonec by jsme se dostaly k tomu, že jako chceme mít výkonější lasery a rychlejší galva,
tak chceme lepší a lepší foťáky.



Offline rgb

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 37
    • Karma: 0
Odpověď #4 kdy: 21. Prosinec 2010 23:05:56
A co třeba "ty lasery" fotit takhle?  ;)



Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #5 kdy: 23. Prosinec 2010 10:00:18
dobrá tedy,pěkné fotky,a teď bys mohl trochu rozvést podmínky focení a parametry laserů,a postupně se možná dopracujeme k tomu jak ty naše "hračky"fotit  ;)



Offline rgb

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 37
    • Karma: 0
Odpověď #6 kdy: 23. Prosinec 2010 22:01:29
Podminek je spousta. Ale nejdulezitejsi je stejne cim budem fotit. Takze cim presne to ches fotit?

A samozrejme je dobre, kdyz si muzem na laseru nastavit co chcem (ne kdyz jsme nekde na cizi akci a laser si "dela co chce".


Mozna by jsme mohli tohle tema presunout do noveho  " jak fotit lasery ".



Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #7 kdy: 24. Prosinec 2010 09:53:58
Mozna by jsme mohli tohle tema presunout do noveho  " jak fotit lasery ".
jj to je rozumné...



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #8 kdy: 25. Prosinec 2010 21:59:20
Mozna by jsme mohli tohle tema presunout do noveho  " jak fotit lasery ".
jj to je rozumné...
Stalo se  ;) (už jsem nad tím přemýšlel minule, ale nechtěl jsem to uškubnout TACovi od projektoru)

Bye A.


Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #9 kdy: 25. Prosinec 2010 22:22:30
Podminek je spousta. Ale nejdulezitejsi je stejne cim budem fotit. Takze cim presne to ches fotit?
A samozrejme je dobre, kdyz si muzem na laseru nastavit co chcem (ne kdyz jsme nekde na cizi akci a laser si "dela co chce".
*** cut ***

Mno paradoxně jsem zatím vysledoval, že nejlepší fotky jsou z "idiot kamery" - tedy "blbýho" kompaktu s 3,2 - 5-ti megapixelama  :D

Focení není můj extra koníček - ne, že bych nevěděl, kam umístit na snímku předmět zájmu a kde je ideální poloha ..., ale myslím jako experimenty s cloněním a časováním. Je to spíše tím, že na to nemám moc času. Mám starší (2004) "pseudo"zrcadlovku (Finepix S 7000 ) 6-ti megapixel s 12mpix interpolací - svýho času jsem za ni "vykrvácel" téměř 20k.
Všechny fotky naprosto bez problému, ale tak 30 - 50% těch laserových je tak nějak naprd - tím nemyslím, že by nebyly pěkné, ale v podstatě lžou.
Tím "lhaním" myslím třeba vyfocení skrz ILDA promítnutého obrazce na "pomalejším" 20k scansystému. Když pustím laser na pps pro které je vyladěn, tak to "pro oko bliká", foťák vezme třeba jen půl obrazce - dvě řešení - 1) zrychlit řízení (zdeformuje to vykreslovaný obrazec) nebo 2)víc zaclonit a natáhnout čas, aby to laser stihl vykreslit než se zavře uzávěrka. Výsledek je super snímek, ale vypovídací hodnota snímku nulová - tedy vlastně lže. Leda snad k fotkám psát časy a clony co se použily. Pak by se dalo, spolu s údajem o rychlosti scansystému, tak nějak si představit "jak to kreslí".
Ideální by bylo se tu dopracovat časem třeba k tabulce kde víš, že chceš fotit 30kpps laser - tak koukněš a vidíš, že nejlepší se jeví citlivost AA ISO, clona XX a YY čas. Můžeš to pak jemně doladit, ale máš základní info  na kterým můžeš rovnou fotit bez nutnosti většího experimentování.

Bye A.


Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #10 kdy: 27. Prosinec 2010 13:39:16
next Lumix pfoto  ;D



Offline rgb

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 37
    • Karma: 0
Odpověď #11 kdy: 27. Prosinec 2010 17:16:01
Mno paradoxně jsem zatím vysledoval, že nejlepší fotky jsou z "idiot kamery" - tedy "blbýho" kompaktu s 3,2 - 5-ti megapixelama  :D


Všechny fotky naprosto bez problému, ale tak 30 - 50% těch laserových je tak nějak naprd - tím nemyslím, že by nebyly pěkné, ale v podstatě lžou.
Tím "lhaním" myslím třeba vyfocení skrz ILDA promítnutého obrazce na "pomalejším" 20k scansystému. Když pustím laser na pps pro které je vyladěn, tak to "pro oko bliká", foťák vezme třeba jen půl obrazce - dvě řešení - 1) zrychlit řízení (zdeformuje to vykreslovaný obrazec) nebo 2)víc zaclonit a natáhnout čas, aby to laser stihl vykreslit než se zavře uzávěrka. Výsledek je super snímek, ale vypovídací hodnota snímku nulová - tedy vlastně lže. Leda snad k fotkám psát časy a clony co se použily. Pak by se dalo, spolu s údajem o rychlosti scansystému, tak nějak si představit "jak to kreslí".
Ideální by bylo se tu dopracovat časem třeba k tabulce kde víš, že chceš fotit 30kpps laser - tak koukněš a vidíš, že nejlepší se jeví citlivost AA ISO, clona XX a YY čas. Můžeš to pak jemně doladit, ale máš základní info  na kterým můžeš rovnou fotit bez nutnosti většího experimentování.

Tak blikani urcite nijak vyfotit nepujde  :) to je spis zalezitost kamery,ale to sem nechci motat.

Jinak urcite budu počítat s focením JEN NA MANUÁLNÍ NASTAVENÍ.Automat to bud zvladne,nebo ne.My tam tezko neco ovlivnime.
Kdyz chces obrazec vyfotit cely, jde to presne jak rikas vyresit nastavenim spravneho casu a clony.
Co mam vyzkousene, tak na Manual : ISO 800, clona 6, cas 4. Pak jen menim pomer casu clony - kvuli vyfoceni celeho obrazce,
nebo menim jen jednu hodnotu, pokud je fotka moc presvetlena, nebo tmava.
Pokud chci peknou fotku, tak je jasny,ze to musim nekdy vyfotit i vickrat a trochu prenastavovat.Proto je treba,aby laser kreslil stale to same.
Kdyz budu mit hezkou fotku a bude svitit GREEN, nejspis pri stejnem nastaveni nebudu mit hezkou fotku kdyz bude sviti BLUE,nebo vedle dalsi svetla a podobne.
Tudiz nejde rict presne dopredu co mam nastavit.Vzdycky to bud nahodou trefim na "zakladni" nastaveni,nebo to budu muset malinko doladit a cvaknout vickrat.

Dalsi problem bude urcite ostreni.
Fotak ma vetsinou problem vybrat si nejaky bod na ktery by zaostril,takze je opet lepsi prevzit nadvladu nad automatikou a ostrit manualne (jojo, myslim rucne tocit ostricim kolem na objektivu - pokud to teda fotak umoznuje), nebo mu ten bod vybrat,na nej zaostrit,zamknout ostreni (drzet spoust v pulce) a pak doladit rozvrzeni snimku a cvaknout.Jenze vybrat ten bod muze byt problem,protoze je vsude jen tma a neni se ceho chytit.Takze staci treba neco-nekoho postavit do pozadovane vzdalenosti, na to zaostrit a dat to pryc,at to neprekazi.

Ale to neni ohledne ostreni vsechno.
Dalsi vec ktera zaostreni ovlivnuje, je prave CLONA, ktera ovlivnuje takzvanou HLOUBKU OSTROSTI a to jeste v zavislosti na vzdalenosti na kterou je zaostreno
a na ohniskove vzdalenosti objektivu(ta se meni zoomovanim).
Ikdyz to nas asi tolik trapit nemusi, pokud nemame objektiv s nejakou hoodne dobrou svetelnosti(umoznuje nastavit malou clonu),kde je to znat nejvic.
Cim vetsi je clonove cislo a cim vetsi je vzdalenost na kterou je zaostreno, tim je vetsi hloubka ostrosti.
To znamena, kdyz budu fotit  napriklad na clonu 6 a zaostreno budu mit na vzdalenost 5metru,ohniskovou vzdalenost 80mm- tak obraz (paprsek laseru) bude ostry jeste zhruba 45cm pred a 50cm za mistem,na ktere jsme zaostrili.
Ale kdyz zmenim clonu 2,8 - obraz bude ostry jen 20cm pred a 25 za mistem,na ktere jsme ostrili.
Z toho plyne, pokud chci mit paprsek laseru ostry v co nejvetsi delce, budu fotit na co nejvetsi clonu.Ale tim budu muset zkratit cas a vic davat pozor na "rozklepane ruce".V podstate to ani v ruce bez stativu neudrzim a nakonec budu mit rozmazany vsechno.

Na zjisteni hloubky ostrosti, v zavislosti na ostatnich hodnotach, je tady:
http://www.dofmaster.com/dofjs.html
pekna online kalkulacka.

Mozna je to vsechno docela zamotane,ale v podstate to tak slozite neni,kdyz to clovek pochopi a vyzkousi  ;)




Je pravda, ze jsem to foceni pojal asi trochu narocneji,nez jen nekam prijit a fotit,ale zase je clovek o trochu bliz hezcim fotkam.




Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #12 kdy: 27. Prosinec 2010 22:37:51
next Lumix pfoto  ;D

Mňó je vidět, že se Lumík s lasery kamarádí  ;D

Bye A.


Offline rgb

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 37
    • Karma: 0
Odpověď #13 kdy: 30. Leden 2011 14:06:18
Ahoj :) Par novych fotek.......bylo to focene jen tak narychlo.....



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #14 kdy: 30. Leden 2011 23:26:36
Dobrý, ale nějakej komentář - třeba co je to za mašinky apod. by nebyl na škodu  ;)

Bye A.


Offline rgb

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 37
    • Karma: 0
Odpověď #15 kdy: 31. Leden 2011 16:45:40
Uprostřed jedno CSko přes ILDA, ostatní jsou různý ELka přes DMX.A po stranách LEDky  :)



Offline dzodzo

  • Suprák
  • ****
    • Příspěvků: 310
    • Karma: 14
Odpověď #16 kdy: 13. Květen 2011 19:27:59
nie moc navod jak fotit (nakoniec ja som to ani nefotil), iba na ukazku z jednej diskoteky 2x green plus rgbcko

http://www.photonlexicon.com/gallery/v/users/dzodzo/zajeci20110506/



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #17 kdy: 14. Květen 2011 00:22:44
nie moc navod jak fotit (nakoniec ja som to ani nefotil), iba na ukazku z jednej diskoteky 2x green plus rgbcko

http://www.photonlexicon.com/gallery/v/users/dzodzo/zajeci20110506/


Pěkný, ta white je libová

Bye A.