LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Můj DIY LPM

beam · 24653

Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
kdy: 02. Leden 2011 13:33:45
Tak v novém roce vše NEJ! a k tomu přidávám můj opravdu "špinavý" Laser Power Meter.
Ten jsme si vyrobil dle návodu v bibli strýčka Sama http://www.repairfaq.org/sam/laserioi.htm#ioilpm6
K výrobě jsem použil panelové měřidlo viz. http://www.ges.cz/stavebnice-g850m-ges07812980.html, fotodiodu http://www.gme.cz/cz/bpw21-p520-028.html a pak pár trimrů a odpor. Vzhledem k tomu, že měřák je voltmetr a k měření výkonu je třeba miliampérmetr, musel jsem si pomoci odpor. můstkem. Taky dioda nemá zrovna nejlepší průběh citlivosti, tak jsem udělal stavitelný pro vln. délky 405, 447, 532, 650 nm viz. trimry.

A výsledek? Nemám jak bych ho mohl ocejchovat, ale do cca. 120 mw měří, ale pak už to jde z kopce...

A tady je on:
Foto 1. - v celé své kráse když na "čidlo" svítím svým starým green LP 5mw
Foto 2. - detail čidla s diodou. V budoucnu si chci ještě pohrát s jinou (jistě lepší) fotodiodou...
Foto 3. - střeva LPM. Jistě by se to dalo udělat elegantněji, ale když ono to bylo vše tak levné...  :D (mimo diody ;))
Foto 4. - jediné, proti čemu to cejchovat je můj druhý HeNe green 5mw (redy jsou momentálně uklizeny)
Foto 5. - detail o hene greenu...



Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #1 kdy: 02. Leden 2011 13:41:22
pěkná práce.....



Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #2 kdy: 02. Leden 2011 13:46:39
sakra,tos mi připoměl že mám někde zahrabaný "čidla" tedy fotonky od argonů do 10W a od YAGu do 1Kw  8) :o vyhrabu to ...



Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #3 kdy: 02. Leden 2011 14:20:21
super!   ;D



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #4 kdy: 02. Leden 2011 22:41:39
hezký

Bye A.


Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #5 kdy: 21. Leden 2011 17:19:02
vyhrabal sem konečně ty sensory .. Argon do 10Watt a YAG s filtrem ..



Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #6 kdy: 22. Leden 2011 09:57:48
...pěkný  :) a na co je připojuješ  :o ;)



Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #7 kdy: 22. Leden 2011 11:11:39
zatím na nic,ale alespon o nich vím  ;D



Offline P@trick

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 122
    • Karma: 5
Odpověď #8 kdy: 07. Červenec 2011 19:02:33
Ahojte chcel by som sa opýtať či mi neviede poslať schému na niaky podobný Laser power meter no chcel by som merať aj silnejšie diody ako 100mW. Na internete som toho moc nenašiel a možno máte už aj overené schémy. Kedže sa doma nudím cez prázdniny chcel by som si niečo takéto postaviť :D a samozrejme potom to aj využívať. Diki P@trick



Offline dzodzo

  • Suprák
  • ****
    • Příspěvků: 310
    • Karma: 14
Odpověď #9 kdy: 08. Červenec 2011 08:48:09
keby si zohnal taku schemu a podari sa ti takuto sofistikovanu vecicku postavit, tak daj vediet, ak nebudu naklady 700-800E ako na profesionalny merac, tak by som si u teba jeden kus objednal :)



Offline P@trick

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 122
    • Karma: 5
Odpověď #10 kdy: 08. Červenec 2011 10:40:24
Ale ved ja to nechcem urobiť úplne profesionálne ako kupované iba by som chcel dačo také postaviť čo by aj fungovalo.A postaviť a babrať sa s tým chcem kóli tomu že nemám teraz doma čo robiť :D A kedže som videl v tejto téme že sa to niekomu podarilo už postaviť tak preto sa pýtam na niaku schému nato aby som to vyskúšal aj ja.



Offline dzodzo

  • Suprák
  • ****
    • Příspěvků: 310
    • Karma: 14
Odpověď #11 kdy: 08. Červenec 2011 12:40:40
ved hej ved hej, ja len ze by som chcel pomerat ten svoj projektor, ze by som si ho vedel potom nakalibrovat nejako vhodne, tj. zmerat si aky je vystupny vykon jednotlivych diod a potom podla toho si spravit tabulku aj podla vzdialenosti, zeby som mal nejaky zaklad na take to vyhodnocovanie bezpecnostnych rizik, lebo ako toto:



je fotka luca spravena vo vzdialenosti 1 km od projektora, myslel som si, ze ked 1w napalim na taku vzdialenost ked priemer luca bol uz nejakych 1,5-2 metre, tak bude dost bezpecny a neoslepi tolko (keby chcem v zahrade robit lasershow do vzduchu)
bohuzial aj na tuto vzdialenost je to strasne oslepujuce svetlo co som vobec necakal, takze lasershow vonku nehrozi, kedze byvam cca 10km od letiska  :-\
preto keby vykon stiahnem tak asi uz to bude lepsie, ale neviem aky bude uz ten "bezpecny" a "neoslepujuci" vykon, to by som si musel prepocitat



Offline P@trick

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 122
    • Karma: 5
Odpověď #12 kdy: 08. Červenec 2011 19:54:55
Ja by som len tak chcel nejake diody pomerať. Nemáte nikto nič teda? Žiadna overená schéma alebo aj neoverená sa u vás nenájde?Alebo neviete kde by sa našla?:D



Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #13 kdy: 09. Červenec 2011 23:21:38
Ahoj,
i timhle sranda LPM lze merit vetsi vykon a to predsazenim filtru (matne sklo) pred fotodiodu...
ovsem musi se zmenit kalibrace nebo vybrat spravny filtr.
Jinak, zkuste TACe jestli by nejake to cidlo neobetoval  ;)
V rychlosti zdravi,
B.

P.S. Event. mrknete na J.Bauer electronic nebo tak nejak (LPF). Prodava i samostatny ocejchovany cidlo, ktery staci zapojit k meraku, za cca 50$



Offline P@trick

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 122
    • Karma: 5
Odpověď #14 kdy: 10. Červenec 2011 00:09:36
A vieš mi poslať prosím schému na tej tvoj s fotodiodou? Mohol by som ho vyskušať čo to spraví a skusiť aj na ten silnejší výkon s tými filtrami. Diki P@trick



Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #15 kdy: 10. Červenec 2011 18:42:34
Mrkni na Samovy stranky viz. odkaz nahore.
Uz si nepamatuji ktery to byl a momentalne jsem na dovce, az prijedu kouknu na to.

Zdravi,
B.



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #16 kdy: 17. Červenec 2011 00:38:35

Bye A.


Offline P@trick

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 122
    • Karma: 5
Odpověď #17 kdy: 17. Červenec 2011 11:44:44
Hej hej túto schému som už pozeral ale nechápal som niektorým veciam tam. Neviem do koľko mW sa to dá použiť lebo je tam maximalne napísané 19.99mW. A nenašiel som tam normálny kompletný zoznam súčiastok ten zdroj neni problem spraviť nato a aj ten merací panel by som zvládol ale tú probe head neviem čo je tam použité všetko.



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #18 kdy: 17. Červenec 2011 19:49:40
*** cut ***
aj ten merací panel by som zvládol ale tú probe head neviem čo je tam použité všetko.

Tak otevři ten druhej link a přečti si to - hledej "go for a $2 photodiode from DigiKey"   ;) a hned to budeš vědět, nebo ještě lépe - v textu narazíš na link http://www.repairfaq.org/sam/laserioi.htm#ioisg2

Bye A.


Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #19 kdy: 18. Červenec 2011 18:41:35
... jo, na LPF (laserpointerforums) jsem videl nejaky jednoduchy s TEC (term.el.clanek),
tak si to kdyz tak vyguugli...
Zdravi,
B.