LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Stavba vlastního laseru

Archie · 40959

Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
kdy: 15. Květen 2012 22:52:09
přesunutý kus diskuze

Bye A.


Offline Age

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 38
    • Karma: 0
Odpověď #1 kdy: 06. Červen 2012 13:28:35
Tak teda jestli mi lidi vrátí to co mi dluží, tak mám v plánu si nechat postavit 2ks laseru, každý o výkonu 2W green (2x1W moduly spojené v jednom laseru)
Co myslíte, bude to už sílá? Použitelné i jakštak venku? nějaké to mlžení samozřejmostí

Mám to od jednoho slováka https://www.facebook.com/pages/MD-Laser-show-system/134748909909858 naceněno na nějakých 4000€ = cca 110.000 Kč za:
4x zelený modul po 1W
2x galva - http://freepdfhosting.com/b77c542d2d.pdf
Ilda
SW - Pangolin
Něco do čeho se to umístí + práce....
-------------
Je to dobrá cena? Nemám ponětí, jak se tak cenově pohybují moduly atd..



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #2 kdy: 06. Červen 2012 18:38:52
naceněno na nějakých 4000€ = cca 110.000 Kč za:
-------------
Je to dobrá cena? Nemám ponětí, jak se tak cenově pohybují moduly atd..

Nooo asi takhle, za ty prachy ti to postavím taky. Zcela bez problému. A když si doneseš vlastní case, že se s nima nebudu muset patlat, tak bude práce gratis a výše uvedená cena konečná.

Bye A.


Offline dzodzo

  • Suprák
  • ****
    • Příspěvků: 310
    • Karma: 14
Odpověď #3 kdy: 06. Červen 2012 18:44:40
4W zelenej za 100k je dobra cena a vonku by to malo byt vidiet ked pouzijes jednoduchsie vzory, videl som 1W green so statickymi vzormi a bolo to vidiet dost dobre
idealna by bola nejaka vlhka noc, kedy je vo vzduchu aspon nieco co ti zvyrazni fotony alebo potom normalna hmla, ale za takeho pocasia sa vacsinou party nekonaju  :)



Offline Age

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 38
    • Karma: 0
Odpověď #4 kdy: 07. Červen 2012 08:47:53
Nooo asi takhle, za ty prachy ti to postavím taky. Zcela bez problému. A když si doneseš vlastní case, že se s nima nebudu muset patlat, tak bude práce gratis a výše uvedená cena konečná.

No právě tady nastává problém v tom, že žádné case nemám a ani mě nenapadá jak to vyrobit, jelikož plechařina je mimo můj obor
Ale zato jsem v oboru zvukařiny a tak znám třeba tohle http://eshop.prodance.cz/krabice-19-3u-92019/d-92367/, dalo by se to použít? Eventuelně větší....S tím, že by jsi mi řekl, kde a jaké mám udělat otvory a udělal bych je (otvor výstupu laseru, otvory na konektory, otvory na ventilátory). Čili by jsi to tam jenom namontoval vnitřnosti, nějaké to chlazení atd?

Nebráním se tomu, aby mi to někdo udělal odtud. Možná ještě lepší, nemusím převádět koruny na €.
Jestli by ta case šla použít, s tím, že bych ti připravil ty otvory, tak prosím zkus sestavit nějakou (zatím orientační) nabídku.Podmínky aby jeden laser měl 2W zelené, nějaké slušné galva, ILDU + jeden software (asi ten pangolin, nebo ještě nějaký lepší?-hlavně at nestojí zbytečně moooc). Ted mám SW od laserworldu a tak pro začátek dobré, ovšem už jsem pokročil ze začátečníka na mírně pokročilého tak chci něco lepšího, když už uvažuju o takových laserech :D



Offline dzodzo

  • Suprák
  • ****
    • Příspěvků: 310
    • Karma: 14
Odpověď #5 kdy: 07. Červen 2012 09:47:41
Pangolin je vyrobca software, samotny software je Lasershow Designer, Quickshow, LivePro alebo teraz este maju nejaky Beyond

ja mam kombo LSX Pro + etherdream DAC a spoko, zasa keby mam Pangolin, tak je tam asi lepsi support =)



Offline Age

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 38
    • Karma: 0
Odpověď #6 kdy: 07. Červen 2012 10:35:44
aha aha, tak zřejmě ten Pangolin Quickshow - díval jsem se na nějaké videa a vypadá už profesionálně než ten od Laserworldu...



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #7 kdy: 07. Červen 2012 21:40:50
aha aha, tak zřejmě ten Pangolin Quickshow - díval jsem se na nějaké videa a vypadá už profesionálně než ten od Laserworldu...

Termín "..než ten od Laserworldu..." je poměrně zavádějící, LW AG nikdy svůj SW neměl. LW je mimochodem největší světový distributor Pangolinu  ;). Nejdříve prodával Mambu Black (2006-7) následně HE - LASERSCAN. Obojí pod "svou" OEM značkou Laserworld Showeditor. Ani jeden ani druhej nebyly vyloženě špatný, Mamba vcelku good, nevím jak je na tom dnes. HEéčko je shareware produkt jednoho laserového nadšence - umí to kde co, ale je vidět, že to "dělá na koleně" - tím to nijak neodsuzuju, jde spíše o funkčnost než ergonomii či design.

S dnešním Pangolinem, Phoenixem nebo i dalšími SW to asi nelze srovnávat. Pokud budeš ovládat jeden laser je výhodnější Pango, při dvou už Phoenix - jde o to, že Pangoliní DAC nekoupíš samostatně, ale pouze jako součást Quickshow, zatím co u Phoenixe dokoupíš i DAC samostatně. Navíc Pangolin Quickshow a Phoenix LIVE jsou si hodně podobný.  Pokud budeš chtít dělat "vícekanálovou" show synchro na music, nebude ti vyhovovat ani jeden a buď koupíš upgrade Phoenixu na verzi PRO+ (až 32 samostatných DACů) nebo půjdeš do něčeho jiného, ale Pango Beyond je cenově pro normálního smrtelníka už hodně out.


    No právě tady nastává problém v tom, že žádné case nemám a ani mě nenapadá jak to vyrobit, jelikož plechařina je mimo můj obor
    Ale zato jsem v oboru zvukařiny a tak znám třeba tohle http://eshop.prodance.cz/krabice-19-3u-92019/d-92367/, dalo by se to použít?
    *** cut ***


No použít by to asi šlo, ale vypadalo by to hodně brutálně - 3Účkovej case z 19" racku. Zatím to asi nelámej přes koleno - vím o něčem co se tu za nedlouhos objeví a to by mohlo vyřešit "tvůj problém" s case na laser. Možná než ti vrátí ty bankovky, ze kterých chceš tu stavbu financovat, tak už to bude k dostání.

Bye A.


Offline Age

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 38
    • Karma: 0
Odpověď #8 kdy: 08. Červen 2012 08:32:30
Takže momentálně mám SW tento: http://stroje.hyperinzerce.cz/lasery/inzerat/4190349-laserworld-showeditor-2011-usb-nabidka-praha-4/, pro začátek dobré, ale neporovnatelný jak jsem viděl co vše nabízí ten Quickshow...

Mám v plánu mít RGB uprostřed a po bocích ty zelené, které bych chtěl řídit samostatně vůči tomu RGB. Čili co k tomu potřebuju? Dá se to řídit skrze jeden software se dvěma převodníkama nebo jak se to dělá?
Možná pro začátek bych nechal ten LW showeditor na zelených a ten nový SW na barevném (nebo obráceně) a měl k tomu 2 notasy - 2 lidi by stejně jeli....
Každopádně tak i tak to leze strašně do peněz, tak nějaké drahé řešení nepřichází v úvahu :(

Co se týče nějakého case přímo na laser tak to by bylo dobré, potom poinformuj jak budou nějaké nové informace



Offline dzodzo

  • Suprák
  • ****
    • Příspěvků: 310
    • Karma: 14
Odpověď #9 kdy: 08. Červen 2012 12:09:04
nejaky podobny setup by som chcel tiez, chybaju mi akurat peniaze na tie 2 zelene projektory, potom k tomu dokupim akurat dalsi etherdream dac a zapojim ich do serie s otocenymi osami, vsetko riadene lsx, suma sumarum to vychadza nieco okolo 1000$ + teda clo a postovne, vyhoda je ze etherdream funguje cez tcp/ip, takze staci natiahnut utp z notebooku do switchu a odtial utpcka ku jednotlivym dac a potom uz iba kratky ilda kabel do laseru, potom uz su tam iba take drobnosti ako napr. podpora az 100kpps scanrate, aj ked to asi malokto vyuzije =)



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #10 kdy: 08. Červen 2012 19:19:04
Takže momentálně mám SW tento:
*** cut **
Mám v plánu mít RGB uprostřed a po bocích ty zelené, které bych chtěl řídit samostatně vůči tomu RGB. Čili co k tomu potřebuju? Dá se to řídit skrze jeden software se dvěma převodníkama nebo jak se to dělá?
Možná pro začátek bych nechal ten LW showeditor na zelených a ten nový SW na barevném (nebo obráceně) a měl k tomu 2 notasy - 2 lidi by stejně jeli....
Ten SW je přesně to co píšu - HE LaserScan v "OEM licenci Laserworldu".

Dva noťasy a dva lidi je blbost - sice to samozřejmně jde, ale nejlevnější to není, nehledě na fakt, že lidi chtějí peníze opakovaně  ::), narozdíl od HW který zaplatíš jen jednou.

Jak jsem již psal - na dva lasery, resp. na dvě skupiny laserů, kdy každá kreslí něco jiného potřebuješ dva převodníky a SW který to zvládá. Nejlevnější řešení pro tebe je v tuto chvíli pořídit sekundární DAC k LW Showeditoru (myslím, že jich v poslední verzi zvládá uřídit 6 nebo 8, musel bych se kouknout).
LW Showeditor alias HE Lasershow umí vše co potřebuješ, včetně nezávislého ovládání obou skupin laserů v časové ose a synchro s muzic. Pohodlí ovládání je takové jaké je - on je ten SW celkem nepřehledný, ale umí toho hodně, chce si to s ním jen pohrát. Fakt je, že občas zkolabuje.

Další variantou - když uvažuješ k těm 2W greenům Pangolin, je Pangolin - Quickshow zvládá také více DACů, ale samostatný DAC běžně nekoupíš. Pouze sadu SW + DAC. "Časová osa" je zde spíš osička - cíleně umístěná do malinkého okýnka vlevo dole (to aby tě tvůrce SW nutil si koupit vyšší verzi), komfort ovládání nic moc, ale funguje to. Pango Beyond je fakt drahý, ale profi s velkým P (i cenou  8) )

Třetí varianta je již zmíněná sada Phoenixu - v Live verzi je to v podstatě až na drobné rozdíly v konfiguraci a secure zónách, hodně podobné Pangolinu QS. Ale ve verzi Pro to má plnohodnotnou víceúrovňovou časovou osu se synchrem na music - ovládání velmi podobné video střihovým programům. Obě verze umí více DAC převodníků a jednotlivé DACy lze dokoupit samostatně. Pokud chceš u verze PRO abys mohl naprogramovat každý DAC (skupinu laserů na něj připojenou) na jinou činnost musíš koupit verzi Pro +. Upgrade mezi LIVE, PRO a PRO+ se děje pomocí  "přehrátí obsahu HW klíče". Je to celkem dobře vymyšlené, má to i anti Hack ochranu - takže jen tak jednoduše obsah HW klíče nevyčteš a navíc riskuješ jeho zablokování. Jde samožřejmě odblokovat, ale pouze s pomocí HW Master klíče - tedy u Phoenix výrobce. Existuje k tomu spousta doplňků - třeba malej softík na PDAčko s Windows mobile a můžeš to ovládat od baru :-D a balit buchty. Všechno samozřejmě stojí nějaký bankovky.

Další variantou je třeba Dzodzikovo etherdream a LSX ....  nebo Phoenix NET - namísto ILDA kabelů taháš UTPéčko, resp pustíš to Wifinou atd. Vyrábí se i OEM verze k zabudování do laseru - pak to propojuješ jen jako ethernet síť, nastavíš IP adresy ..... čím sofistikovanější řešení, tím hlouběji do kapsáře musíš hrábnout.

Bye A.


Offline dzodzo

  • Suprák
  • ****
    • Příspěvků: 310
    • Karma: 14
Odpověď #11 kdy: 08. Červen 2012 22:40:57
u toho etherdreamu to nie je ani tak relativne hlboko do kapsy - mozes kupit iba dac a ten ma volne dostupne zdrojaky, takze si mozes naprogramovat vlastny ovladaci program, pripadne nejaky prehravac framov, samotny dac vie prehravat ILDA framy (ma slot na sd kartu)

s tym WiFi mate ake skusenosti? nie je tam nejake rusenie? lebo viem si predstavit ze hrnutie framov na siet je citlive na latenciu, tak ci sa to neprejavuje aj pri prehravani, ze by bolo napr. trhane alebo prerusovane



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #12 kdy: 09. Prosinec 2012 16:53:09
Realizace laseru pro AGE

ánžto je Age tvor důvěřivý, rozhodl jsem se, že ho neoloupím o jeho součástky (2x Green 1W modul analog + 30kpps scansystém) a doplním to o case vlastního návrhu, pár větráků, vypínač, zásuvku  a další drobnosti a udělám mu z toho 2 lasery. Case  a rozmístění součástí je navrženo pro možnost dodatečné montáže Red a Blue na plnohodnotné RGB (až AGE zase vykrmí prasátko  :D ).

Zatím foto z "papírového modelu", součástky jen položené, red, blue + potřebná optika je tam jen pro představu, ve finálním výrobku zatím nebude namontováno. Realizace se nám trochu sklouzla díky nesolidním slibotechnám z oboru obrábění - slibovali výřez boků case laserem, pak jsem měl rozjednán vodní paprsek  - nic z toho bohužel neklaplo a tak to nakonec udělá známý na frézce.


Bye A.


Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #13 kdy: 09. Prosinec 2012 18:04:52
hezký,kolik to kalkuluješ ?



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #14 kdy: 09. Prosinec 2012 18:08:05
Základová AL deska - již osazeno. Green nemá šrouby - musím koupit, mám jen krátký  ???.  Ze spodu jsou i namontované zdroje - 1x pro Green modul, 1x pro Scannery a řídící desku, 1x 12V pro větráky.

2x Red a 2x Blue s optikou jsou tam stále jen pro ilustraci (v alternativním uložení)


Úplně dole pár součástek a profily na case, na předek/zadek a boky ještě čekám - tam je nějaké to frézování ...

Bye A.


Offline Age

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 38
    • Karma: 0
Odpověď #15 kdy: 10. Prosinec 2012 13:50:51
Vypadá to dobře!
Těším se jak malej Jarda :D

Ovšem až to budou plnohodnotné full color lasery, tak to bude zase jiná liga :)))



Offline dzodzo

  • Suprák
  • ****
    • Příspěvků: 310
    • Karma: 14
Odpověď #16 kdy: 14. Prosinec 2012 00:30:23
bytelny baseplate, tak to ma byt, Age sa ma na co tesit  :)



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #17 kdy: 14. Prosinec 2012 23:01:40
bytelny baseplate, tak to ma byt, Age sa ma na co tesit  :)

6 mm AL - sice to trochu přidá na váze, ale odvede to jednak spoustu tepla z driverů a hlavně se to nebude kroutit.

Na foto jsou zákl. deska s otvory, pak v laku a následně osazená. Spodní strana v laku s profily na stranách a osazenýma nožičkama.

Bye A.


Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #18 kdy: 17. Prosinec 2012 19:20:36
Konečně mám zbytek potřebných frézovaných dílů - jdu dovrtat pár posledních děr, nastříkat a smontovávat, aby to Age měl na páteční akci.

Bye A.


Offline Age

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 38
    • Karma: 0
Odpověď #19 kdy: 17. Prosinec 2012 21:27:09
Super. Líbí se mi to! ;)
V pátek to bude mít premiéru na mojí akci: https://www.facebook.com/events/338840669546601/
už mám i s 90% připravenou "promítací plochu" o rozměru 9*1,5m. Sít bude natažená přes celou šířku sokolovny. Bohužel, pojedou všechny tři lasery (prostřední RGB a boční tyhle zelené) přes jeden převodník - čili budou promítat to samé. Holt musím nakupovat postupně....