LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Nový přírůstek PL 450nm

beam · 11137

Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
kdy: 17. Březen 2013 14:40:53
Ahoj,
už delší čas sleduji, že se dají koupit kompaktní modré LP, tak jsem si udělal radost a na ýbeji zakoupil "5mW 450nm 445nm Blue Ray Laser Pointer Single Mode TEM00 Osram Laser Diode inside". Jednak se mi líbil kompaktní tvar tužkového ukazovátka, TEM00 a pak i nízký výkon.

A jaká je skutečnost?

Dle očekávání 5mW je Sci-Fi. V přiloženém letáku je zaškrtnuto 80mW, ale fakticky to je  ~120mW :( , což je škoda, protože tím pádem se pro prezentaci na plátně nehodí. Å koda, můj předpoklad byl ~50mW, ale tohle je opravdu hodně "overspec".

TEM00 funguje a průřez je elipsovitý, ve větší vzdálenosti skoro kruhový.

450nm +/- odpovídá a až bude čas, zkusím ho proměřit na spektrometru.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Čili, v ceně ~1000,- celkem hezké (v čínské kvalitě),  vhodné třeba pro "hvězdáře", leč ne pro prezentaci.

Zdraví,
B.

Na 1. obrázku porovnání barev - zleva: toto 450nm LP, ~100mW 405nm, ~20mW 473nm 
Dále pak svazek focený mobilem při městském nočním osvětlení



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #1 kdy: 18. Březen 2013 11:42:26
*** cut ***
Dle očekávání 5mW je Sci-Fi. V přiloženém letáku je zaškrtnuto 80mW, ale fakticky to je  ~120mW :( , což je škoda, protože tím pádem se pro prezentaci na plátně nehodí. Å koda, můj předpoklad byl ~50mW, ale tohle je opravdu hodně "overspec".

*** cut ***

IMHO - snížení výkonu na 5mW by neměl být až tak velký problém. Stačí omezit proud LD. I když otázkou je jak se LD zachová - z praxe mám zkušenost , že 445/450nm se při hodně malém proudu moc svítit nechce, pak skokově výkon "naběhne" a jde již téměř plynule regulovat až k dosažení jmenovitého výkonu. Ale za zkoušku by to stálo - abys to mohl použít jako nástroj při presentaci a neohrožoval obecenstvo nebo plátno :)

Bye A.


Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #2 kdy: 18. Březen 2013 18:40:51
^^^ jj, zkusím to. On by tam měl být i takový malý trimr, tedy záleží na konstrukci.
Ještě jsem objednal jeden a ten jen za 130,- i s dopravou (otázka, co vlastně přijde za takovou cenu ;D), tak že na tom to vyzkouším.

Jinak na LPF psali, že tahle osramácká LD začíná tak na ~30mW. No, uvidíme :)

Zdraví,
B.



Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #3 kdy: 26. Březen 2013 22:41:58
^^ tak dorazilo i to druhé ukazovátko, dokonce i s baterkami, ovšem není to 450nm, ale 405nm ~80mW  >:(  tj. fialové místo modré.
Nicméně se to dalo čekat, že? ::) Zkusil jsem jim napsat co s tím, když inzerují modré, tak uvidíme, ale očekávám odpověď "...to tópry! šuší, pane! Tópry."...

Zdraví,
B.

P.S.
Ale, pokud byste někdo prahl po zrovna takovémto ukazovátku, tak na Sunsky je k mání za 4USD...