LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Okurková sezóna s DJI

beam · 12727

Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
kdy: 26. Srpen 2014 17:43:13
Ahoj,
koukám, že se tu nic neděje a stále trvá letní okurková sezóna...

Sice k laserům nic nového nemám, ale chci se podělit o zážitky s kvadrokoptérou DJI, kterou jsem si pořídil místo staré T580ky.
No, nedá se to vůbec srovnat - s GPS je to paráda a tak se občas snažím i něco natočit  ::) , tak že když se budete nudit, koukněte na mé amatérské výtvory na Jůtjůbko  ;)

Zdraví,
B.



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #1 kdy: 29. Srpen 2014 08:12:55
Nazdárek,
pěkný videjka - taky se už nějaký čas rozmýšlím, že si něco pořídím. Ale nemůžu se pořád rozhodnout co a za kolik koupit. Kterej typ máš a jak jsi s tím spokojený?

Bye A.


Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #2 kdy: 29. Srpen 2014 10:14:36
Ahoj,
tak já teď lítám s DJI Phantom FC40, což je druhá nejnižší verze DJI. Má 5MPix kamerku ovládanou přes wifi z androidího mobilu.

Jsem s tím spokojený ale:
1. chce to gimbal! softwarová stabilizace videa do určité míry funguje - viz videa, ale není to ono
2. pěti magapix je taky relativně málo a video je obecně limitováno schopností kamerky za 60USD...
3. FPV pomocí telefonu - za slunečného počasí bez krytky téměř nepoužitelné, leda tak na zap/vyp videa. Už se mi párkrát stalo, že jak koukáš na koptéru, pak mžouráš do founu a zpět, snadno pak koptéru na obloze "ztratíš". Což se až tak moc neděje, jen přepneš páčkou do HomeLock a couváš - tzn. vracíš se zpět nebo vypneš a ona se Ti vrátí. Jen pak ten záběr ztratíš...
4. Wifi signál kamerky je tak do 100-150m max a to ještě záleží, v jakém směru k ní stojíš
5. absence telemetrie - ta je až ve vyšší verzi, ale aspoň stav baterie by bylo dobré řešit lépe, než blikáním koptéru
5. cena - jo DJI je něco jako BMW v kvadrokoptérách, tak že je vše zbytečně dražší...

Tak to jsou asi mé výhrady a to vlastně hlavně k natáčení videa. Následují hlavní PLUS:
1. GPS stabilizace - to je super, protože bez ní musíš pořád korigovat směr i výšku, což s rostoucí vzdáleností je čím dál tím těžší a o letu za větru ani nemluvě...
2. aretace plynu - taky super, pohybem nahoru stoupáš, pohybem dolů klesáš, jinak stojíš. Hodně to zjednodušuje pilotování
3. RTH - nebo v DJI řeči FailSafe anžto návrat na základnu při ztrátě signálu
4. konstrukce koptéry - stabilní, robustní a dobře zpracovaná
5. vysílačka - softwarově nastavitelná 
6. celkově dobrý design

Když bych to měl shrnout: za cenu 13.5tis je odpovídající poměr cena/výkon, létat s tím až návykově baví a hlavně - nepadá! což je nutnost pokud chceš létat jinde, než na louce. (k ceně - viděl jsem inzeráty za 8-9tis nehavarovanou a pár měsíců starou)

Jinak, ještě mám tu T580, což je moloch, který unese 1kg, ale bez GPS a pak GalaxyVisitor II. což je hračka s kamerkou a už několikrát jsem ji reklamoval...

Tak že, pokud na hraní, tak za pár stovek takovou tu mini koptérku - ovládání je podobné a je téměř nerozbitná a když přestane bavit, tak se vejde do šuplíku :) No a pokud chceš točit, tak určitě něco s GPS stabilizací a dobrou referencí, že samovolně napadá...
 
Tak že v rychlosti tak :)
Zdraví,
B.

Edit: jo, docela důležitá poznámka k natáčení: jak postupně chci točit víc a víc, narážím na problematiku autorského práva a spol. tak že třeba natáčení památek není až tak easy, jednak všude je to jiné - někde bys měl mít povolení někde ne atp. a to i když to není pro komerční účely... :(



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #3 kdy: 30. Srpen 2014 16:53:27
No já jsem zatím pokukoval po Phantom 2 Vision a  Walkera QR X350 PRO, RTF, DEVO 7. Popravdě jsem si i hrál s myšlenkou koupit něco našláplejšího a "zasponzovat si nákup" z komerčního prodeje služby "natočení ze vzduchu" :-) Ale to byl jen nápad a zatím jsem to nijak nepitval dál, ale pár lidí nebo i firma které by chtěly třeba  svůj barák nebo areál by se našlo....(ne že by to zaplatilo celou výbavu, ale přidalo na rozdíl ceny něčeho trochu lepšího) .

Autorský práva  :o k vlastnímu natáčení??? Co je to za bejkárnu? To je jako když by po tobě chtěl někdo poplatky, když si fotíš nebo točíš kde jsi byl na dovolené (hrady, zámky ....)  i když v tomhle kocourkovském státě je možné všechno....

Bye A.


Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #4 kdy: 30. Srpen 2014 21:27:48
^^^ no, autorská práva... koukni na to. Někde jsem četl, že i když to není pro komerci, tak bys měl mít svolení majitele (což bývá i stát)... a to často i v případě, že fotíš z veřejného prostranství.

Nicméně, pokud video nebo fotka nejsou moc rozšířeny, tak se tím asi nikdo moc zabývat nebude, ale jako příklad uvádím: zámek v Mníšku a na Zbraslavi bys točit neměl a to ani z venku, ale třeba Dobříš, tam za 50,- můžeš natáčet i interiér... a pak se v tom vyznej...

No a jako bonbónek - pokud bys chtěl tu komerci, tak se připrav vyřízení na povolení... teda pokud bys to myslel vážně ;)

Jinak natáčení je zábava, horší je to stříhání, ale kdybys to měl placený, tak být Tebou, šel bych do toho :D

A na závěr, pokud bys chtěl jít do Phantoma Vision, tak rovnou do pluska, i když na ýbeji nebo alíexpresu je pro něj k mání i gimbal

Zdraví,
B.

P.S. právě se připravuju sestříhat dnešní let nad Dobříší, ale byl dost vítr, tak z toho moc nebude... chce to prostě ten gimbal.



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #5 kdy: 30. Srpen 2014 23:11:27
No nevím, asi jiná situace je když chceš točit třeba "Pražský hrad z ptačí perspektivy" a pak to prodávat jako DVD. Tam bych trošíčku chápal potřebu nějakého svolení ... i když nevím. Spíš to vidím jako kde není žalobce není soudce - tzn. pro vlastní potřebu (i včetně třeba YT) bych to asi vůbec neřešil. Když si koupíš let balonem nebo letadlem a budeš při něm natáčet, taky nikdo prudit nebude. Nesmíš to co je kde psáno zas tak prožívat  :) ;)
A tím vyřízením povolení pro komerci máš na mysli co? Nekoukal jsem do ŽL na zatřídění živnosti "Pořizování videozáznamu z RC modelu"  ::), Myslím, že nic takového tam ani není - takže bude platit osvědčené - pokud je to činnost nepřevažující a nepatří mezi vázané živnosti pro které je třeba mít extra licenci, klidně to udělám a pokud to normálně zdaním, nikdo otravovat nebude.
Střihání je pohodička a zábava, to mám vcelku zmáknuté, včetně legálního vlastnictví střihového SW.

Bye A.


Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #6 kdy: 31. Srpen 2014 11:44:38
...k tomu povolení - koukni na http://www.copterdji.cz/index.php/bezpecnost-predpisy-letani/102-povoleni-letu-s-ua

No a jinak s tím "autorákem", s mým počtem shlédnutí si moc hlavu nelámu, ale už jsem byl několikrát na to upozorněn (a jednou vykázán) správci objektu, tak že proto to uvádím. Asi hlavní zásada je, být na veřejném pozemku a pak je to více-méně ok.

Např. včera v Dobříši - šel jsem se rovnou zeptat, vše ok, chvíli jsme lítal, ale pak přišla paní ze zámku a že tam mají soukr. akci, tak abych se vyhnul zahradě... což je samozřejmě škoda, protože tak je fakt pěkná :(
No, tak že takhle... je to prostě různé.

Co je pozitivní, že většinou mají kolemjdoucí zájem a nesetkal jsem se s negativní reakcí...

Každopádně je to parádní relax, zábava a občas i adrenalin :)

Zdraví,
B.