LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Krátká čára z laserového ukazovátka

Otaznik · 11017

Offline Otaznik

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 3
    • Karma: 0
kdy: 18. Únor 2015 19:51:23
Dobrý den všem, omlouvám se dopředu pokud vám můj problém bude připadat triviální a nehodný pozornosti, ale potřebuji pomoc od odborníků a lidí znalých.

Mám tento zelený laserový modul 50mW, který dělá na podkladu kam dopadne i za přímého slunečního svitu pro naše účely dostatečně viditelný bod. 

Jenže já potřebuji udělat z jeho zeleného bodu krátkou čáru, abych jí mohl svítit na betonový podklad, a sledovat zdali, se tato čára kryje s čárou na betonu, abych mohl sledovat, zda-li stroj na kterém bude modul připevněný jede po správné trase. Laserová čára na zemi nemusí být dlouhá (stačí třeba 20 centimetrů), ale musí být dobře viditelná i za přímého slunečního žáru.
 
Z toho důvodu by pro můj účel bylo nejvhodnější, aby nebyl paprsek rozmítán optickým filtrem, protože pak jednotlivé části čáry ztrácí na intenzitě jasu, ale bylo by daleko vhodnější, aby byl rozmítán podobně jako v některých čtečkách čárových kódů, chvějícím se zrcadélkem, nebo jiným, mě neznámým způsobem, aby sice vytvářel na podkladu čáru, ale neztratil jas optickým rozptylem.

Pokud bych se mi nepodařilo rozmítnou paprsek tímto způsobem, tak bych snad mohl použít i rozmítání optické, ale problém je ten, že optické filtry, které se prodávají mají nejmenší výstupní úhel paprsku 60°, což v praxi znamená velkou ztrátu svítivosti. Kdyby se mi podařilo někde zajistit takový filtr s výstupním úhlem třeba 1-2°, tak by to možná splnilo účel. Ovšem nevím kde ho sehnat. Možná by se dal vyrobit. Jenže nevím jak.

Poradí mi někdo nějaké elegantní řešení?



Offline Otaznik

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 3
    • Karma: 0
Odpověď #1 kdy: 27. Únor 2015 17:35:51
Tak už jsem to vyřešil. Vypuklé válcové zrcadlo udělá z paprsku čáru.  Jenže nevím kde sehnat takové skleněné válové vypuklé zrcadlo. Zrcadlová folie to být nemůže, protože ta paprsek rozptyluje kolem čáry, takže není jasná. Zkoušel jsem i vyleštěný a pochromovaný povrch válcového vypuklého tvaru, ale není to ono. Mám dojem, že pohltí víc intenzity paprsku, než by se mi líbilo. A taky je problém povrch tak hladce vyleštit.
Sférické zpětné zrcátko do auta zas nemé válcový, ale kulový povrch.
Neví někdo kde bych mohl sehnat potřebný tvar zrcadla? Jak se vůbec pokovuje sklo stříbrem?



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #2 kdy: 27. Únor 2015 23:05:52
Čára kterou "vyrobí" čočka ve tvaru skleněného válečku je moc dlouhá? To se používá v laserech na truhlářských strojích apod.  8)

Bye A.


Offline Otaznik

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 3
    • Karma: 0
Odpověď #3 kdy: 28. Únor 2015 00:19:18
Netuším, to jsem nezkoušel.  :)
Já potřebuju tak 10-20 cm ve vzdálenosti cca 2 m při osvitu z výšky cca 1 m.  Kde se takový valeček vezme? 



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #4 kdy: 04. Březen 2015 21:51:34
Tý matice moc nerozumím - osvit z výšku 1m a vzdálenost 2m ....  ;D
Jinak ten váleček dělá čáru delší, ale nezměřím protože to nemám - bylo to v modulech z profi truhlářského stroje, který jsem opravoval. Používali to tam na měření, resp ukazovalo to "rysku" kudy tam něco mělo strkat...

Bye A.