LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Skokový pokles výkonu Laserworld EL-60 G

Taitoon · 14159

Offline Taitoon

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 6
    • Karma: 0
kdy: 03. Srpen 2011 12:16:24
Mám již 3 rokem Laserworld EL-60 G. Spočítal jsem dobu provozu na cca 350 hodin. Mám celkem 4 levné lasery, používám je stejně jako tento. Jsem mobilní DJ. Nyní jsem 3 měsíce nehrál. Včera jsem ho zapojil a došlo ke skokovému poklesu na cca 25 % výkonu. Svítí málo. Zelený svítil vždy jako pašák. Co se to stalo? Doba provozu se udává 3000 hodin. Tolik určitě neběžel. Pokles v důsledku stárnutí a provozu má být pozvolný. Máte s tím někdo zkušennosti. Zrcátka čistím celkem pravidelně, jsou zaprasená. Na čočku jsem nesahal, zdá se být čistá. Při čištění a zkoumání jsem zjistil, že jsou pod napětím šroubky co drží chladič v šasí. Jsou odizolované. Je normální, že chladič, tedy tělo diody je pod napětím? Usuzuji, že ano. Proč by jinak šroubky byly odizolované plastem od šasí. Asi zdechla dioda. Co radíte? Zdraví všechny DJ Taitoon.     ???  :-\



Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #1 kdy: 03. Srpen 2011 21:39:42
Ahoj,
me se stalo neco podobneho u "200mw" red ukazovatka. Dioda normalne svitila a kdyz jsem cca. po 14 dnech zapnul, tak z niceho nic vykon jen 5-10mw  >:(
Nicmene, pry se to casto stava, kdyz je dioda pretezovana, cimz se rapidne zkracuje zivotnost. Ovsem toto bylo levny ukazovadlo, ale usuzuji, ze i v jinych levnejsich pristrojich muze byt stejny problem...

Zdravi,
B. 



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #2 kdy: 04. Srpen 2011 06:58:18
*** cut ***
Na čočku jsem nesahal, zdá se být čistá. Při čištění a zkoumání jsem zjistil, že jsou pod napětím šroubky co drží chladič v šasí. Jsou odizolované. Je normální, že chladič, tedy tělo diody je pod napětím? Usuzuji, že ano. Proč by jinak šroubky byly odizolované plastem od šasí. Asi zdechla dioda.

"pod napětím" je to proto, že jedna "noha" laserového zdroje je propojená s pláštěm pouzdra. A kvůli chlazení je pouzdro "dotažené" (někdy i nalisované) na chladič.
Smrt si tomu klidně mohl přivodit tím, že jsi to třeba postavil na vodivou podložku a propojil se šroub co drží modul se skříní laseru. "Protekl" tam proud který byl mimo kontrolu napájecího driveru a chcíplo ti to.
Debilní, ale může se stát. U DPSS se mi to sice zatím nestalo, ale u RED v EL-400 RGY, při centrování jednoho RED modulu jo. Sklouzl mi nástroj a nechtěně jsem propojil držák jednoho modulu proti plášti druhého modulu. A výkon byl okamžitě na 2mW (z původních 150).

Bye A.


Offline Taitoon

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 6
    • Karma: 0
Odpověď #3 kdy: 04. Srpen 2011 08:31:10
Jaké tedy navrhujete další řešení. Vyskratování šroubek a šasí je možná alternativa, ale nejsem si toho vědom. Šroubek je obroušený a černé chromování je pryč. Tahám ho po diskotékách již tři roky v tašce a pokládám ho na kabely jack, jack. Spíš se to asi jen vybilo po skončení produkce, nebo tak něco.
Rozumím tomu správně, že je tedy nutno diodu vyměnit. Mění se jen dioda, nebo i napájecí modul. Díval jsem se na Laserworld, mají tam jen sestavy. Vypadá to, že si to vyměním sám. Existuje nějaká jiná alternativa než ta za 3 000,- Kč. Díky za rady. Tait



Offline Taitoon

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 6
    • Karma: 0
Odpověď #4 kdy: 04. Srpen 2011 08:42:40
Ještě by mne zajímalo jak je to s reklamacemi u těchto laserů. Je tu normální 2 letá záruka, nebo ta se na diodu nevztahuje? Díky. Tait



Offline Taitoon

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 6
    • Karma: 0
Odpověď #5 kdy: 04. Srpen 2011 09:05:14
Tak jsem si pročítal forum a napadla mě ještě jedna příčina. Hrál jsem totiž naposledy venku zahradní párty a svítilo na něj sluníčko. Zapnul jsem ho až večer, ale mohl být ještě ohřátý a asi se neuchladil. To by mohla být taky jedna z možných příčin? To je dotaz. Na ostatní tři sice taky sluníčko svítilo ale tento byl první na ráně.
PS: Vidlěl jsem fota toho zapraseného co jste probírali na jednom z for, ale jak to mám čistit, když jsou tam plomby kvůli záruce. Dovnitř se nedostanu a na chladič to taky nejde. Tait



Offline Taitoon

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 6
    • Karma: 0
Odpověď #6 kdy: 04. Srpen 2011 09:19:37
Pro ARCHIE
Pokusil jsem se vám poslat mail, ale nešlo to. Napsalo to, že nemám oprávnění.




Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #7 kdy: 04. Srpen 2011 21:10:35
Ještě by mne zajímalo jak je to s reklamacemi u těchto laserů. Je tu normální 2 letá záruka, nebo ta se na diodu nevztahuje? Díky. Tait

Pokud vím, tak stejně jako světelný zdroj to má 90 dní.

Bye A.