LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Změření výkonu laseru

dvorak.ruda · 22881

Offline dvorak.ruda

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 3
    • Karma: 0
kdy: 18. Březen 2012 01:13:45
Dobrý den,
omlouvám se za to že tento dotaz sem nejspíš moc nepatří. Objevil jsem toto fórum dnes, tedy jsem tu nový.

Je zde někdo kdo má možnost změřit výkon laserového ukazovátka v mW? Nebo mi dokáže poradit jak ho nějak orientačně zjistit?

Jde o to, že jsem na aukro.cz zakoupil laserové ukazovátko s udávaným výkonem 500mW a ono ani nedokáže prasknout balónek ani zapálit sirku. Nemám to odzkoušeno, ale mělo by pokud vím toto zvládnout.

Děkuji všem co budou ochotni pomoci mi předem Ruda



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #1 kdy: 18. Březen 2012 08:00:29
Jo tak odhadem to fakt nezjistíš - tedy pokud nemáš nějakou zkušenost "od oka" a i pak to trefíš jen hodně zhruba. Tedy poznáš 50mW od 500mW, ale už nepoznáš 1,5W od 1W ....
Někde jsem tu psal o ukazovátku z aukraaa - anoncovaný výkon 100mW/532nm, s prodejkyní jsem dohodl, že ho proměřím a když nebude 100mW tak vrátím. První kus nefungoval vůbec, asi za 14 dní mi to vyměnila a je to "poctivých 20mW" - takže těch 100milíků je výkon budiče v tom ukazovátku :-) Nakonec jsem si ho za těch 190,- Kč nechal.

Řekl bych, že obecně platí - jak to vypadá jako tužka (tedy průměr kolem 15 mm max) a svítí to zeleně, nemá výkon ve stovkách mW ani náhodou. Prostě se to tam nevejde a neuchladí. Trošku jiná situace je okolo neDPSS laserů (red či blue), tam do futrálu o velikosti malé "baterky" lze nacpat několik set až tisíc mW.

Bye A.


Offline dvorak.ruda

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 3
    • Karma: 0
Odpověď #2 kdy: 18. Březen 2012 11:42:09
Jo tak odhadem to fakt nezjistíš - tedy pokud nemáš nějakou zkušenost "od oka" a i pak to trefíš jen hodně zhruba. Tedy poznáš 50mW od 500mW, ale už nepoznáš 1,5W od 1W ....
Někde jsem tu psal o ukazovátku z aukraaa - anoncovaný výkon 100mW/532nm, s prodejkyní jsem dohodl, že ho proměřím a když nebude 100mW tak vrátím. První kus nefungoval vůbec, asi za 14 dní mi to vyměnila a je to "poctivých 20mW" - takže těch 100milíků je výkon budiče v tom ukazovátku :-) Nakonec jsem si ho za těch 190,- Kč nechal.

Řekl bych, že obecně platí - jak to vypadá jako tužka (tedy průměr kolem 15 mm max) a svítí to zeleně, nemá výkon ve stovkách mW ani náhodou. Prostě se to tam nevejde a neuchladí. Trošku jiná situace je okolo neDPSS laserů (red či blue), tam do futrálu o velikosti malé "baterky" lze nacpat několik set až tisíc mW.

No tak, řeknu to takto, viděl jsem na internetu spousty videíí jak laserem zapalují sirky, jak praskají balónky atd. Tak jsem se jako správný hračičkář hned chtěl něco bjednat na webwch jsem našel, že by to mělo mít alespoň těch 200mW tak jsem objednal něco co má 500mW dle prodejce. A mě by bylo jedno, že to nemá 500mW, ale neni mi jedno, že to nepraská balónky a nezapaluje sirky a  nepálí do obal§ od CD dírky.
Ono abych řekl pravdu, o lasery jsem se zajímal dříve, to jsem měl dokonce dvě zrcátka na větráčku z pc a dělalo mi to takový pěkný obrázky :D. Ale škoda že jsem na tohle forum nenarazil dřív, je vidět, že to jde dělat i ve profi verzi.

No, ale to se zbytečně rozepisuju, jde mi o to jestli je někdo na vysočině nebo v praze, ským bych se mohl domluvit, abych se za ním stavil a dovez ukazovátko, a on mi ho nějakým měřákem změřil a já ho mohl ihned odeslat zpět pani, co mi ho prodala. Jde o to, že myslím, že se bude vymlouvat a kdesi cosi.

Díky Ruda



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #3 kdy: 18. Březen 2012 13:37:35
*** cut ***
...někdo na vysočině nebo v praze, ským bych se mohl domluvit, abych se za ním stavil a dovez ukazovátko, a on mi ho nějakým měřákem změřil ...

v Kladně

Bye A.


Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #4 kdy: 26. Březen 2012 13:33:13
Ahoj,

já bych se na měření vyprd a pokud to máš koupený na netu, tak vrátil to ve lhůtě vrátil (stiháš-li to).
Zkus kontaktovat někoho třeba LAO.cz , MIT-lser.cz nebo FJFI jestli by Ti to v rychlosti nezměřili... (bez certifikace)

Jinak typuji jako A. že to bude mít kolem 20mw a to je ještě otázka, kolik z toho bude výkon čerpací diody.
Jestli si chceš pořídit dobrý ukazovátko, podívej se na LPF nebo zkus powerlaser.cz - ti se mi zdáli docela seriózní.

Zdraví,
B.
 



Offline dvorak.ruda

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 3
    • Karma: 0
Odpověď #5 kdy: 26. Březen 2012 14:40:30
Děkuji za informace, využil jsem 14denní lhůty a poslal zpět. Zároveň díky za odkazy a reference.

Ruda



Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #6 kdy: 23. Květen 2012 15:19:34
Ahoj všem,

na netu jsem narazil na http://laser-shop.cz/cs/116-mereni-a-pronajem-laseru kde za cirka 2tis nabízejí měření výkonu (a asi i kvality) svazku laseru. Nicméně, zrovna pro tento účel asi není to pravé  ;D Tak že jen tak pro info...

Zdraví,
B.



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #7 kdy: 23. Květen 2012 20:36:55
No když už tu tedy děláme tu reklamu - pokud vím, tak www.laserworld.cz změří výkon do 2W za 200,- Kč bez DPH. To je trošku jiná cena než na tom předešlém linku. Stačí se jen optat.
Dvojka je celkem ujetá cena, leda, že by to měřili na certifikovaném, kalibrovaném power metru - pak by to dejme tomu mohlo být (aby tu kalibraci a PWM časem alespoň zaplatili  ;D ) Pro normální lidi ale stačí běžné změření výstupního výkonu s tolerancí <±5%.

Bye A.


Offline dzodzo

  • Suprák
  • ****
    • Příspěvků: 310
    • Karma: 14
Odpověď #8 kdy: 24. Květen 2012 14:16:54
heh mne zmerali vykon v Kvante zadarmo, pravda mal som naklady na benzin Brno-Bratislava a spat  :)



Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #9 kdy: 27. Květen 2012 19:22:04
...no mě se cena 2tis zdá taky celkem dost, resp. cena orientovaná na státní instituce. Občas mívám cestu přes HB, tak se tam stavím a event. poreferuju ;)

Zdraví,
B.



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #10 kdy: 30. Květen 2012 08:23:32
heh mne zmerali vykon v Kvante zadarmo, pravda mal som naklady na benzin Brno-Bratislava a spat  :)

Ale byl jsi tam s jejich výrobkem, že jo ?  Nebo jsi tam vzal to jedno zelený ESko  ;)

Bye A.


Offline dzodzo

  • Suprák
  • ****
    • Příspěvků: 310
    • Karma: 14
Odpověď #11 kdy: 30. Květen 2012 17:50:34
jo bol som tam dat pomerat tie laserworldy, da sa s nimi dobre dohodnut, ostatne zmerat to zaberie par minut (nez sa nazhavia diody =)



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #12 kdy: 31. Květen 2012 23:36:51
A výsledek měření?

Bye A.


Offline dzodzo

  • Suprák
  • ****
    • Příspěvků: 310
    • Karma: 14
Odpověď #13 kdy: 01. Červen 2012 07:34:54
tusim som to tu niekde pisal ale neviem to dohladat

400mW RGY = 290mW
100mW G = 60mW

nerozumiem inak ako mozu tak dlho fungovat, ked tie projektory klamlivo oznacuju, u 1800 RGB by som cakal ze ma 1,8W nie 1,3W =)



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #14 kdy: 01. Červen 2012 13:12:50
A měřili ti přímo moduly nebo to co svítilo ven? Výrobce uvádí součet výkonu modulů, bez ztrát na optice. Pokud venku, tak to sedí na TD uváděné výrobcem - to LW neobhajuji, pouze konstatuji fakta.

Osobně si také myslím, že by název měl sedět na výkon, ale to je marketing. Vtip je, že musíš číst tech. data od laseru a né uvažovat podle názvu. Majitel LW CZ mi povídal, že kvůli tomu označování měl několik nepříjemných rozhovorů se zakladatelem LW AG. Nicméně faktem je, alespoň podle toho co jsem kdy naměřil já, že výkony dle tech. popisu sedí. Věcí druhou je fakt, že název CS 2000RGB zavádí k dojmu, že to je dvouwatt a ne min. 1500mW jak je v TD - ale podobných marketingových a legálních údajů je na světě více. Zářným příkladem je popis kapacity HDD, kde se vesele uvádí kapacita v desítkové soustavě a na fakt, že kilobit je 1024 se nehledí - takže terabajt naformátuješ a jsi celkem dost pod tera. Nebo čtyřkolka Access 300 - obsah 280ccm ....... našlo by se toho spoustu. To u laserů se to alespoň dopředu dočteš v TD.

Bye A.


Offline dzodzo

  • Suprák
  • ****
    • Příspěvků: 310
    • Karma: 14
Odpověď #15 kdy: 01. Červen 2012 14:34:34
to co svieti von, merali to preto tak, lebo v Kvante to je normalne, ze udavany vykon je to co skutocne vysvieti von z projektoru, t.j. po stratach na optike, ziadne marketingove cachry s cislami, problem tam nastal, ked projektor nema ani minimalny vykon udavany v specifikaciach, ten RGY mal guaranteed 300mW, cakal som 400mW a dostal som 290mW =)))



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #16 kdy: 01. Červen 2012 20:45:49
¨*** cut *** problem tam nastal, ked projektor nema ani minimalny vykon udavany v specifikaciach, ten RGY mal guaranteed 300mW, cakal som 400mW a dostal som 290mW =)))

Dzodziku, je třeba být trochu objektivní - když výrobce uvede, že výkon je součtem výkonu modulů, a ten součet sedí na TD pak je to právně v pořádku. Pokud jsi tedy měl na výstupu 290mW pak to dost pravděpodobně bylo v souladu s v TD uvedeným min. výkonem, protože ty moduly v součtu těch minimal guaranted 300mW daly.
Není ovšem moc správné, a mě se taky nelíbí, to označování těch laserů. Ale zase je to diskutabilní, protože pokud je to legální - což toto je, tak se můžeme akorát rozčilovat, že to není tak jak by se nám to líbilo. A navíc tím bohužel stejně nic neovlivníme  ???

Bye A.


Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #17 kdy: 24. Červen 2012 12:07:01
Ahoj,
hele, napadlo mě: kamarád má v centru Prahy malou prodejnu něčeho... klíčů, zámků atp. a není zase až tak vytížen, tak co kdybych mu tam dal měřák a nabízel by měření výkonu LP za nějakou tu kačku? Prostě bys přišel s LP, zaplatil pade a on by to za minutku změřil a vyjel graf s výkonem...

Ptám se, jestli by o něco takového byl vůbec zájem? Je to jen nápad, který se mi líbí a co vám?

Díky,
B.

P.S. Bylo by to jen a pouze pro LP a ne pro lasershow a nejde ani tak o technickou koncepci, jako spíš o miniaturní market. průzkum a případné právní aspekty atp.



Offline dzodzo

  • Suprák
  • ****
    • Příspěvků: 310
    • Karma: 14
Odpověď #18 kdy: 25. Červen 2012 12:32:48
napad je to zaujimavy, ja by som ho uvital skor k lasershow, kedze u ukazovatka ma ten vykon az tak nejako nezaujima :) skoda ze je to v prahe, nechce otvorit pobocku v brne ;D



Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #19 kdy: 15. Červenec 2012 10:37:28
tak je to předběžně domluveno, ale bude to na zkoušku někde na Jiřáku... a když se to rozjede, tak klidně pak i v Brně nebo kdekoli jinde  ;)
Teď zbývá poslední marginální věc - čím se to bude vlastně měřit... ;D

Zdraví,
B.