Všeobecná kategorie > Všeobecná diskuse

Změření výkonu laseru

(1/4) > >>

dvorak.ruda:
Dobrý den,
omlouvám se za to že tento dotaz sem nejspíš moc nepatří. Objevil jsem toto fórum dnes, tedy jsem tu nový.

Je zde někdo kdo má možnost změřit výkon laserového ukazovátka v mW? Nebo mi dokáže poradit jak ho nějak orientačně zjistit?

Jde o to, že jsem na aukro.cz zakoupil laserové ukazovátko s udávaným výkonem 500mW a ono ani nedokáže prasknout balónek ani zapálit sirku. Nemám to odzkoušeno, ale mělo by pokud vím toto zvládnout.

Děkuji všem co budou ochotni pomoci mi předem Ruda

Archie:
Jo tak odhadem to fakt nezjistíš - tedy pokud nemáš nějakou zkušenost "od oka" a i pak to trefíš jen hodně zhruba. Tedy poznáš 50mW od 500mW, ale už nepoznáš 1,5W od 1W ....
Někde jsem tu psal o ukazovátku z aukraaa - anoncovaný výkon 100mW/532nm, s prodejkyní jsem dohodl, že ho proměřím a když nebude 100mW tak vrátím. První kus nefungoval vůbec, asi za 14 dní mi to vyměnila a je to "poctivých 20mW" - takže těch 100milíků je výkon budiče v tom ukazovátku :-) Nakonec jsem si ho za těch 190,- Kč nechal.

Řekl bych, že obecně platí - jak to vypadá jako tužka (tedy průměr kolem 15 mm max) a svítí to zeleně, nemá výkon ve stovkách mW ani náhodou. Prostě se to tam nevejde a neuchladí. Trošku jiná situace je okolo neDPSS laserů (red či blue), tam do futrálu o velikosti malé "baterky" lze nacpat několik set až tisíc mW.

dvorak.ruda:

--- Citace: Archie  18. Březen 2012 08:00:29 ---Jo tak odhadem to fakt nezjistíš - tedy pokud nemáš nějakou zkušenost "od oka" a i pak to trefíš jen hodně zhruba. Tedy poznáš 50mW od 500mW, ale už nepoznáš 1,5W od 1W ....
Někde jsem tu psal o ukazovátku z aukraaa - anoncovaný výkon 100mW/532nm, s prodejkyní jsem dohodl, že ho proměřím a když nebude 100mW tak vrátím. První kus nefungoval vůbec, asi za 14 dní mi to vyměnila a je to "poctivých 20mW" - takže těch 100milíků je výkon budiče v tom ukazovátku :-) Nakonec jsem si ho za těch 190,- Kč nechal.

Řekl bych, že obecně platí - jak to vypadá jako tužka (tedy průměr kolem 15 mm max) a svítí to zeleně, nemá výkon ve stovkách mW ani náhodou. Prostě se to tam nevejde a neuchladí. Trošku jiná situace je okolo neDPSS laserů (red či blue), tam do futrálu o velikosti malé "baterky" lze nacpat několik set až tisíc mW.

--- Konce citace ---

No tak, řeknu to takto, viděl jsem na internetu spousty videíí jak laserem zapalují sirky, jak praskají balónky atd. Tak jsem se jako správný hračičkář hned chtěl něco bjednat na webwch jsem našel, že by to mělo mít alespoň těch 200mW tak jsem objednal něco co má 500mW dle prodejce. A mě by bylo jedno, že to nemá 500mW, ale neni mi jedno, že to nepraská balónky a nezapaluje sirky a  nepálí do obal§ od CD dírky.
Ono abych řekl pravdu, o lasery jsem se zajímal dříve, to jsem měl dokonce dvě zrcátka na větráčku z pc a dělalo mi to takový pěkný obrázky :D. Ale škoda že jsem na tohle forum nenarazil dřív, je vidět, že to jde dělat i ve profi verzi.

No, ale to se zbytečně rozepisuju, jde mi o to jestli je někdo na vysočině nebo v praze, ským bych se mohl domluvit, abych se za ním stavil a dovez ukazovátko, a on mi ho nějakým měřákem změřil a já ho mohl ihned odeslat zpět pani, co mi ho prodala. Jde o to, že myslím, že se bude vymlouvat a kdesi cosi.

Díky Ruda

Archie:

--- Citace: dvorak.ruda  18. Březen 2012 11:42:09 ---*** cut ***
...někdo na vysočině nebo v praze, ským bych se mohl domluvit, abych se za ním stavil a dovez ukazovátko, a on mi ho nějakým měřákem změřil ...

--- Konce citace ---

v Kladně

beam:
Ahoj,

já bych se na měření vyprd a pokud to máš koupený na netu, tak vrátil to ve lhůtě vrátil (stiháš-li to).
Zkus kontaktovat někoho třeba LAO.cz , MIT-lser.cz nebo FJFI jestli by Ti to v rychlosti nezměřili... (bez certifikace)

Jinak typuji jako A. že to bude mít kolem 20mw a to je ještě otázka, kolik z toho bude výkon čerpací diody.
Jestli si chceš pořídit dobrý ukazovátko, podívej se na LPF nebo zkus powerlaser.cz - ti se mi zdáli docela seriózní.

Zdraví,
B.
 

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi