LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Jak sestrojit LPM

beam · 11520

Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
kdy: 15. Červenec 2012 11:21:51
Ahoj,

navazuji na téma měření výkonu laserů - v mém případě pouze ukazovátek.
Včera po snídani jsem se rozhodl, že se pro začátek nesnížím k nákupu hotového přístroje a sestrojím si vlastní LPM - podstatně lepší než ten můj "špinavec" co jsem spáchal před lety.

Z almary jsem vytáhl čidlo (viz. obr.), které jsem kdysi výhodně koupil na ýbeji a z šuplíku vydoloval starý operační zesilovač LM324 a zkoušel laborovat.
S trochou snahy jsem dosáhl toho, že jsem byl schopen měřit v rozsahu: svítí, nesvítí, s přesností - do 20mW nesvítí vůbec a při výkonu kolem 0.5W - svítí víc.  :D >:(

S tímhle výsledkem jsem nebyl tak úplně spokojen a tak jsem hledal na netu další informace. Zjistil jsem, že čidlo má rozsah 4-6mV/W a tím pádem jsem zcela mimo operák (Vos) a bude to chtít o kapku přesnější. Vzhledem k tomu, že citlivost by měla být kolem 1μV nebo-li "zero" Vos, tak že něco jako AD857x či MCP6V26... (což implikuje i problémy se šumem atp. atd. V tomto místě mou snahu ukončila večeře.)

Čili z toho plyne má otázka: máte někdo s něčím takovým zkušenost? Jaký OZ byste doporučili? Mám se na to raději vykašlat?

Můj předpoklad: mám-li přesné čidlo, je ze 70% vyhráno. Data si pak zpracuji třeba pomocí Arduina* nebo podobně, ale možná jsem příliš naivní  ;) 

Dík za všechny rady,
B.


* docela hezký free soft pro Arduino je na LPF



Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #1 kdy: 20. Červenec 2012 11:05:27
Tak jsem chtěl objednat ty OZ a na konec je:
a) neměli skladem
b) zaregistroval jsem se na www.analog.com a vzorky mi pošlou zadáčo  ;D
c) na ty MCPxxx zatím rezignuji...

A tyhle OZ to jsou:
- AD8628ARZ SINGLE PRECISION RAIL-RAIL CHOPPER OPAMP
- ADA4638-1ARZ 30V AutoZero Amplifier
- AD8629ARZ DUAL, LOW NOISE AUTO ZERO AMPLIFIER

Hezké laserové léto,
B.



Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #2 kdy: 31. Červenec 2012 09:20:08
Tak OZ dorazily, nicméně jsou v pouzdře SOIC, tak že jsem si už před tím na ýbeji objednal i sokly SOIC/DIP, tak že na ně ještě počkám.

Tady mě napadá souvislost s otázkou nákupu čínských šuntů - nevím, proč u nás chtějí za sokl min. 600 bez DPH, když to vyjde na 4USD i s free dopravou?   :(


Zdraví,
B.

P.S. Na obrázku je předpokládané zapojení OZ



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #3 kdy: 31. Červenec 2012 22:29:31
*** cut ***
Tady mě napadá souvislost s otázkou nákupu čínských šuntů - nevím, proč u nás chtějí za sokl min. 600 bez DPH, když to vyjde na 4USD i s free dopravou?   :(
*** cut ***

Protože češi jsou nenažraný a zisk v řádu procent nebo desítek procent je nezajímá.

Bye A.


Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #4 kdy: 18. Srpen 2012 14:48:03
Opět jsem pokročil a již měřím s přesností odhadem cca. 3-5mW...  :D
Největší problém je u nízkovýkonových laserů kolem 2-3mW, tady hodně vadí šum. Tak že zkusím ještě nějaké další zapojení.
Nemáte někdo něco odzkoušeného jak zapojit thermopile sensor?

Zdraví,
B.