LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Bilda

smartyn34 · 65656

Offline smartyn34

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 9
    • Karma: 1
kdy: 30. Září 2009 21:15:13
Tak se mi podařilo zprovoznit bildu na systému popelscan. Původně jsem chtěl HE-laserscan, ale tam se nedaří,  při spuštění se nahraje firmware ale po chvíli zamrzne a musím to celé restartovat. máte s tím někdo zkušenost?



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #1 kdy: 01. Říjen 2009 09:00:09
Já jeden čas používal HE-laserscan se Slave USB, ale v další verzi to ošetřili a HE s tím LW nechodí. Na BILDU jsem jen koukal a přemýšlel jestli bastlit/nebastlit. Pro NE rozhlodlo to, že většina new notebooků nemá LPT, ale USB všechny.

Bye A.


Offline smartyn34

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 9
    • Karma: 1
Odpověď #2 kdy: 01. Říjen 2009 21:33:47
Tak zatím zůstanu u toho popelscanu. Tahle BILDA je řízena taky přes USB. Dnes jsem si s tím hrál a zatím na osciloskopu to vypadá dobře. Teď jen sestrojit nějaké galvanometry.



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #3 kdy: 01. Říjen 2009 22:41:19
Nj máš pravdu, to DBéčko je vlastně ILDA výstup  :D (trapný omyl)  ;D

DPS sis dělal sám nebo nechal udělat nebo to máš nabastlené na univerzál desce?  

Dík  A.

Jinak pro ostatní - tu BILDU najdete na http://www.linux-laser.org/

Bye A.


Offline smartyn34

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 9
    • Karma: 1
Odpověď #4 kdy: 02. Říjen 2009 14:08:50
Tu desku jsem dělal sám, ale povedla se mi až na třetí pokus.(měl jsem DPS z TME a ty stojí za h...) chtěl bych to zkusit zkombinovat s těmito galvanometry a zesilovači http://lasery.kvalitne.cz/index.php?text=2-chanuv-laserovy-projektor . Zesilovač mám postavený, momentálně jsem se zasek na mechanice galva. Jinak nevíš kde by se nechali sehnat diody okolo 150mW?



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #5 kdy: 03. Říjen 2009 08:29:52
Mno s těmi drivery i galvy by to samozřejmě chodit mělo, ale otázkou zůstává jaký je cíl tvé konstrukce. Jestli vyloženě hobby tak OK, ale jestli to krom toho, že tě to baví, děláš kvůli nějakému dalšímu smysluplnému využití nemyslím, že je výroba vlastnách galv to správné řešení. Je to jednak spousta docela přesné mechanické práce (na kterou běžný člověk nemá doma pořádné vybavení) a nastavování, ale hlavně výsledek 18k není nic moc.
Já sehnal sadu 20k (galva se zesikama) za dva litry, takže jsem vlastní tvorbu galv zavrhnul. V praxi mám otestováno, že galva pod 30k jsou třeba na psaní písmen téměř nepoužitelná. Pseudo 50k galva která jsou třeba v Revolution serii (Laserworld) taky stíhají napsat tak 5-6 písmen v relativně slušné kvalitě a  60k CT 6210 už jsou zase sakra drahý (ale je to kvalitka - osazuje je např Kvant). Dioudy - zkus juknout sem.

Bye A.

Bye A.


Offline smartyn34

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 9
    • Karma: 1
Odpověď #6 kdy: 04. Říjen 2009 18:19:08
Cíl mé konstrukce je čistě amatérský, popravdě ani nepočítam že ty galva dosáhnou 18k, ale už mam představu jak je trochu vylepšit. Ty diody jsem myslel jako samostatný diody bez driveru.

Ty se tomu věnuješ profesionálně?



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #7 kdy: 04. Říjen 2009 20:25:56
Aha, já myslel komplet - kuchni diodu z DVD smažky - viz tady, ale ta je červená. O Green 532nm v CZ nevím, krom laserových ukazovátek, ale tam jsi tak na 5mW max. Zkus eBay nebo google, určo najdeš, o ceně nemám představu, ale platba bude nejspíš PayPal ..... a doprava ani nemluvím.

 ;D záleží čemu říkáš profi. Je to spíš big hobby - jak lighting tak bastlení tak věci okolo laserů.
Lasery mne neživí, ale pár desítek jsem jich v ruce měl. Ať již na opravu nebo jen seřízení či instalaci někde v klubu, naprogramování ovládání nebo show, sice to nebylo vždy úplně gratis, ale myslím vždy k oboustrané spokojenosti.
V CZ se toho okolo laserů moc neděje, nebo lidi co do toho dělaj jsou buď těžcí profíci nebo maj bobky o svý kšefty (koupí si svůj green jednowatt a snažejí se na tom vyvařit - ale budiž jim to přáno).
I proto jsem dal dokupy tohle fórum - jednak aby byl nějakej CZ zdroj informací a taky aby se dali "dohromady" laseroví fandové. Co jednoho trápí může mít již někdo vyřešené a když se podělí o info či zkušenosti je to hned lepší ....atd. Taky mám v plánu buď celej koupit nebo částečně zbastlit měřák na laser power out a následně proměřit co v CZ prodává - jak moc tomu seděj údaje apod. Taková nezávislá recenze. Ale to jsou zatím jen plány a volnýho času nejni moc. Uvidíme.

Bye A.

Bye A.


Offline smartyn34

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 9
    • Karma: 1
Odpověď #8 kdy: 07. Říjen 2009 15:06:34
Objednat něco ze zahraničí není problém, ale ani tam jsem toho moc nenašel. Tak na zkoušku skusim tu diodu z DVD a když to k tomu bude tak zkusim něco najít, chtěl bych RGB.
Tak to jsem na tom jako ty, taky se tím neživím, ale spíš každou chvíli někdo přinese zesilovač s pivem uvnitř a pod. Kolem mně jsou jenom takový ty malý automatický lasery, proto chci zkusit udělat něco řízenýho, DMX je  pěkný tak na hlavice a světla, ale ovládat s ním laser je o ničem.
Jinak to fórum je super, ale jak říkáš, nic moc se v ČR neděje a to je vidět i tady.



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #9 kdy: 07. Říjen 2009 23:41:02
No DMX je a neni o ničem. Rozdíl ILDA DMX nemá smysl popisovat, ale v praxi je to většinou tak, že kluby/disco nemají svýho lightmana a buď jedou na automat - DMX scény předprogramované nebo si je přepínají sami DJs. Tam se vyloženě využije předprogramovaných efektů z laseru - a DMX je jen prohazuje. U laserových moving head je taky nenahraditelné.

Bye A.


Offline P@trick

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 122
    • Karma: 5
Odpověď #10 kdy: 27. Září 2010 22:14:48
Ahojte rozmýšlal som o poskladaní BILDU no potom ma to odradilo kóli nedostatku súčiastok.Poskladal som prevodník POPELSCAN no niako mi to nechce spolupracovať s mojím RGB laserom galvá mám 30kpps výkon laseru asi 500mW.Neviete mi prosím poradiť v ktorom programe by som to mal spustiť a ako by som to mal nainštalovať či nato potrebujem aj niaky driver na LPT port alebo nie?Dakujem



Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #11 kdy: 28. Září 2010 16:51:52
hele ta Bilda chodí dobře,tedy na Linuxech,jinak mám na Bilda převodník ještě asi tři desky jen je vyvrtat a osadit....
taky sem stavěl s dvěma DAC 0832 a taky nechodilo špatně... - s Popelscanem.... a pár desek na osaz taky ještě je ...



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #12 kdy: 29. Září 2010 10:17:14
Ahojte rozmýšlal som o poskladaní BILDU no potom ma to odradilo kóli nedostatku súčiastok.Poskladal som prevodník POPELSCAN no niako mi to nechce spolupracovať s mojím RGB laserom galvá mám 30kpps výkon laseru asi 500mW.Neviete mi prosím poradiť v ktorom programe by som to mal spustiť a ako by som to mal nainštalovať či nato potrebujem aj niaky driver na LPT port alebo nie?Dakujem

Začal bych tím, že bych ověřil funkčnost vstupu ILDA ovládání v laseru - abys neladil POPELSCAN a neměl problém v laseru.

Bye A.

Bye A.


Offline P@trick

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 122
    • Karma: 5
Odpověď #13 kdy: 04. Říjen 2010 21:21:51
A ako mám overiť funkčnosť toho ILDA vstupu do laseru? Vieš mi to niako konkrétne napísať prosím?



Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #14 kdy: 05. Říjen 2010 17:35:28
no tady je link na zapojení ILDA vstupu do laseru   (je tu v sekci ILDA standart)
http://www.laserist.org/StandardsDocs/ISP05-finaldraft.pdf
je tam i rozepsáno jak jakej vstup funguje/tz.co laser udělá při změně na vstupu.....



Offline P@trick

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 122
    • Karma: 5
Odpověď #15 kdy: 05. Říjen 2010 18:16:36
Aha tak toto mám napísané a podla toho to mám zapojené ilda konektor do Laseru.Mám zapjené výstupy POPELSCANU na diody a aj na galvá na + a - prostredníctvom toho ILDA konektoru.



Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #16 kdy: 05. Říjen 2010 18:46:54
jo,tak trochu nerozumím tomu co kam máš zapojeno ale neva,zkusil bych to tak že bych signálem propinknul vstupy :X,Y, RGB atd a to tak že bezpečným napětím se zemí(scany se musej hnout a "diody" bud rozsvítit nebo zhasnout,podle toho jak je máš zapojený)... ,nevím jak jsi zdatný ale snad to stačí (pro XY je max 10volt a ostatní do 5volt) stačí pro oveření jen XY
ale nevím jestli musíš řešit "interlock" tj. pin 4 a 17na konektoru DB25
co máš za laser ? stavěný nebo kupovaný ?



Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #17 kdy: 05. Říjen 2010 18:48:36
jo ted koukám do jednoho manuálu a uváděj XY plus mínus 5 volt tak radši jen 5 :)



Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #18 kdy: 05. Říjen 2010 18:54:11
jo ted koukám do jednoho manuálu a uváděj XY plus mínus 5 volt tak radši jen 5 :)

*buhví jak to v "China" bastlej  :o



Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #19 kdy: 05. Říjen 2010 18:57:08
další možností ověření kde je chyba je vzít oscik a měřit na výstupech s tvojí Bilda....