LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

VA charka laserové diody po průrazu

kulikus · 18811

Offline kulikus

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 22
    • Karma: 1
kdy: 15. Březen 2013 12:59:35
808nm/3W přestala svítit (zelený výstup 532nm) po kolizním přetížení nadproudem. Kupodivu se výrazně nezměnilo její napětí při proudovém buzení. Čekal bych výrazný pokles/změnu VA.
Kladu si otázku, zda je u ní čekat zbytkovoui emisi záření, která pouze nestačí na vybuzení následných prvků optické soustavy, nebo je totálně tmavá? Má s tím někdo zkušenost?




Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #1 kdy: 16. Březen 2013 17:56:00
Noo viděl jsem dva různé stavy - jeden po průniku proudu mimo napájecí driver. Výsledkem byl budič který sice trochu záření produkoval, ale bylo ho málo pro plné vybuzení krystalů = svítilo to hodně málo, ale měření U a I neukázalo žádný problém (kam se ten proud ztrácel netuším - odhaduji, že se kus aktivní části budiče přeměnil na odpor a topilo to do TECu - ale to jsem extra nepitval).
A stav druhý - paradoxně vzniklý drobnou závadou napájecího driveru - budič kupodivu přežil, ale odpochodoval krystal násobiče. Nicméně oba kusy se mi dostaly na stůl (na opravu) až po vzniku problému. U prvně popsaného se majitel doznal, že šlusnul pouzdro modulu proti kostře laserového projektoru, od které bylo výrobcem odizolováno.

Bye A.


Offline kulikus

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 22
    • Karma: 1
Odpověď #2 kdy: 26. Březen 2013 16:14:06
Přišla nová 808nm, i otevřel jsem zhaslý a povšiml si, že ta původní v C-pak pouzdru má na hraně před čipem nalepené průhledné kulaté vlákno, takže paprsek prochází napříč vláknem a pak vstupuje do optické soustavy. K čemu tam slouží?




Offline TAC

  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • *****
    • Příspěvků: 533
    • Karma: 75
Odpověď #3 kdy: 26. Březen 2013 17:50:12
jako fokusační čočka .. ;)



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #4 kdy: 26. Březen 2013 23:52:07
Já jsem s FJ při opravě několika komerčních modulů z truhlárny, viděl "analogii" v modulu z velké truhlářské pily - byla tam hned za modulem skleněná tyčka (něco jako větší obdoba vlákna z kulikusova popisu) a dělala z paprsku onu pěknou čáru, kterou laser produkoval jako pomůcku pro obsluhu pily. Pokud se to vlákno chová stejně, měla by "za ním být rovnoběžná čára" 808nm ve směru ke krystalům.

Bye A.


Offline kulikus

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 22
    • Karma: 1
Odpověď #5 kdy: 28. Březen 2013 02:01:00
Detail C-mount s nalepeným vláknem.
Dále pár fotek mrtvé C-mount 808nm po nadproudu. Na detailu je vidět, že z podčipu se vykulil cín a ulpěl na čele pouzdra nad šroubem. Z boku čipu je vidět výron usazených kovových par.



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #6 kdy: 28. Březen 2013 22:13:25
Pěkný. Čím jsi to zvětšil a fotil? A jak to dopadlo - přelepoval jsi vlákno nebo ne?

Jen pro zajímavost detail podobného c-mountu ale jen 500mW - když natáhnu můj amaterský USB mikroskop naplno, tak z toho víc nedostanu.

Bye A.


Offline kulikus

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 22
    • Karma: 1
Odpověď #7 kdy: 28. Březen 2013 23:02:36
Foťákem v mobilu Xperia E10i. Má až 5Mpix. První fotka je v režimu makro, další u okuláru mikroskopu, zvětšení nevím.
Na fotce to není zřejmé, ale v mikroskopu to vypadalo, že vlákno je před čipem natavené.

Výměna je zatím v procesu. Neměl jsem kuráž rozebrat optickou soustavu, takže vrtám podložku, abych se dostal ke šroubům hranolu s C-mount.




Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #8 kdy: 29. Březen 2013 14:41:32
*** cut *** ...takže vrtám podložku, abych se dostal ke šroubům hranolu s C-mount.

 ::) tak bacha na TEC  ;)

Bye A.


Offline kulikus

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 22
    • Karma: 1
Odpověď #9 kdy: 04. Duben 2013 11:19:50
TEC je mimo půdorys hranolu s C-mount.
Vlákno před C-mount diodou má průměr 0.18mm (digitální posuvkou), mezera je 42um. Samotná laser dioda (bez vlákna) tvoří na stínítku svislý pruh. Vodorovné vlákno tedy zfokusuje svislý pruh do bodu, jak píše TAC.
 Záleží tedy na jeho správné poloze - výšce vůči čipu a vzdálenosti od něj. Nemám zatím představu jak na to. Lepidlo musí vytvořit rozebiratelný spoj. Napadá mně parafín nebo včelí vosk.
Nastavovat polohu vlákna zkusmo bude nesnadné. I když nastavím bezpečný světelný výkon pro orientační nastavení polohy vlákna, nebude to asi stačit na vybuzení následné soustavy a na výstupu tak nic neuvidím.



Offline kulikus

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 22
    • Karma: 1
Odpověď #10 kdy: 10. Duben 2013 00:29:55
... odpochodoval krystal násobiče. ...
Jak dojde ke zničení krystalu? Přehřátí?



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #11 kdy: 10. Duben 2013 06:30:46
Jak dojde ke zničení krystalu? Přehřátí?

Co se uděje chemicko/fyzicky nevím, ale v mnou uvedeném případě bylo v kopru měření teploty a TEC nechladil.

Bye A.


Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #12 kdy: 10. Duben 2013 06:36:27
*** cut ***
Lepidlo musí vytvořit rozebiratelný spoj. Napadá mně parafín nebo včelí vosk.
Nastavovat polohu vlákna zkusmo bude nesnadné. I když nastavím bezpečný světelný výkon pro orientační nastavení polohy vlákna, nebude to asi stačit na vybuzení následné soustavy a na výstupu tak nic neuvidím.

Včelí vosk by mohl, ale otázkou je, jestli se ti to neohřeje dříve než to seřídíš. Zkus PM na TACe, třeba "pustí" kus své know-how.
Čím si to zviditelňuješ? Máš nějakou detekční pomůcku?

IMHO - 808nm stejně neuvidíš při žádném výkonu a bez brejlí pak nemusíš vidět už vůbec nikdy nic. 8)

Bye A.


Offline kulikus

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 22
    • Karma: 1
Odpověď #13 kdy: 10. Duben 2013 08:52:20
Nastavil jsem minimalní světelný výkon 16mW, na bílém stínítku je vidět tmavě červený až vínový svislý pruh. 
Na vybuzení následného krystalu to nedalo. Zkusil jsem naslepo natáčet svisle čerpací diodu při plném příkonu (přípravkem) a trefit stávající osu optiky, zatím bez výsledku. Buď nemám osu připevňovacího hranolu v ose původní optiky, nebo je přítomnost vlákna (zatím není nalepeno) naprosto kritická. Bez vlákna asi nedojde k dostatečnému vybuzení krystalu (pokud není zničený...).



Offline kulikus

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 22
    • Karma: 1
Odpověď #14 kdy: 27. Duben 2013 10:06:45
Tak jsem připevnil vlákno (jiné, plastové) do rámečku a na mikroposuvy. Po chvilce štelování směru paprsku se staženým výkonem se objevila vínová na stínítku za krystaly. Přikryl jsem diodu, přidal výkon a na stínítku se objevila zelená. Bohužel ne na dlouho. Při dalších pokusech s ostřením bez dorazů došlo ke zkratu diody, zdroj asi překmitl a dioda zmutovala ze 3W na 100mW.  :-\
 



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #15 kdy: 29. Duben 2013 06:25:52
*** cut ***. Při dalších pokusech s ostřením bez dorazů došlo ke zkratu diody, zdroj asi překmitl ***  cut ***

Tohle slovní spojení mi přijde jako kdyby spíše "překmitnulo" něco mechanicky, když zmiňujěš chybějící dorazy  ???   Ono diodě stačí něco málo mimo driver ... a je z ní bižuterie.

Bye A.