LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Základy

BeamHunter · 11302

Offline BeamHunter

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 1
    • Karma: 0
kdy: 25. Duben 2014 16:03:52
Ahoj. V laserech a elektrotechnice obecně jsem celkem začátečník. Doma už mám pár handheldových laserů, ale zatím si nechci koupit žádný stolní. Chci jen teoreticky zjistit, jak stolní laser vyrobit. Koupil bych si diodu. Nevím, jestli do toho mám pustit stejnosměrný, nebo střídavý proud a pod jakým napětím. Modul bych si koupil na nějakém e-shopu, ale chtěl bych si sám vyrobit driver, jenže nevím, co do něj dát. (a nevím, jestli se to mění v závislosti na výkonu diody). Dále by mě zajímalo co do něj dát. Atd. Prostě všechno, co by měl laserový začátečník vědět. Budu rád za všechny ohlasy. Díky.



Offline beam

  • Mazák
  • ***
    • Příspěvků: 177
    • Karma: 6
Odpověď #1 kdy: 03. Květen 2014 09:38:27
Ahoj,
koukám, že se odpovědi nikdo neujmul, což chápu... No, co na Tvůj příspěvek říci? Je toho hrozně moc, co bys měl znát a v čem se orientovat, než se pustíš do stavby "laseru" - čímž předpokládám, že myslíš to blikající udělátko, co se používá na diskotékách, než vlastní kvantový generátor světla.

Za mě doporučuji koupit si hotový laser, třeba z bazaru nebo tady od kluků. Sice Tě to vyjde "dráž", ale můžeš se od toho odpíchnout a kouknout co a jak funguje.

Tak hodně trpělivosti,
B.



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #2 kdy: 03. Květen 2014 19:50:20
No nevím jestli je porada až tak jednoduchá. Pokud chceš bastlit lasery, proč ne. Je třeba mít alespoň základní znaloti elektrotechniky - znát věci jako ohmův zákon apod. mám na mysli. Rozumět tabulkovým údajům u diod - napájecí napětí, jmenovitý proud.... Umět si spočítat potřebný příkon zdroje atd.
Předpokládám, že si sám navrhovat driver nechceš, ale spíš použiješ nějaký z na webu zveřejněných - pak koukej pro jaký typ (barvu) diody je určen a jaký dokáže dát max. proud.
Na věci mechanické - zapouzdření diody, umítění do chladiče, usazení optických prvků ... je fakt lepší koupit to co už někdo vymyslel. Vyjde tě to levněji, nebo max. sám vyrobit pokud máš k dispozici soustruh nebo frézku...

Nejjednodušší a nejlevnější začátek by asi byl s diodou z DVD smažky ....   popisů je na webu několik.

Bye A.


Offline marek

  • Mlaďoch
  • **
    • Příspěvků: 78
    • Karma: 2
Odpověď #3 kdy: 03. Květen 2014 21:20:41
Ahoj  vše to co ti tu píší kluci ber na vědomí a pořádně si přečti toto forum je toho tu mnoho ;) od začátku až po různé DIY konstrukce...a třeba narazíš na to co potřebuješ ;)