Všeobecná kategorie > Off topic

Okurková sezóna s DJI

(1/2) > >>

beam:
Ahoj,
koukám, že se tu nic neděje a stále trvá letní okurková sezóna...

Sice k laserům nic nového nemám, ale chci se podělit o zážitky s kvadrokoptérou DJI, kterou jsem si pořídil místo staré T580ky.
No, nedá se to vůbec srovnat - s GPS je to paráda a tak se občas snažím i něco natočit  ::) , tak že když se budete nudit, koukněte na mé amatérské výtvory na Jůtjůbko  ;)

Zdraví,
B.

Archie:
Nazdárek,
pěkný videjka - taky se už nějaký čas rozmýšlím, že si něco pořídím. Ale nemůžu se pořád rozhodnout co a za kolik koupit. Kterej typ máš a jak jsi s tím spokojený?

beam:
Ahoj,
tak já teď lítám s DJI Phantom FC40, což je druhá nejnižší verze DJI. Má 5MPix kamerku ovládanou přes wifi z androidího mobilu.

Jsem s tím spokojený ale:
1. chce to gimbal! softwarová stabilizace videa do určité míry funguje - viz videa, ale není to ono
2. pěti magapix je taky relativně málo a video je obecně limitováno schopností kamerky za 60USD...
3. FPV pomocí telefonu - za slunečného počasí bez krytky téměř nepoužitelné, leda tak na zap/vyp videa. Už se mi párkrát stalo, že jak koukáš na koptéru, pak mžouráš do founu a zpět, snadno pak koptéru na obloze "ztratíš". Což se až tak moc neděje, jen přepneš páčkou do HomeLock a couváš - tzn. vracíš se zpět nebo vypneš a ona se Ti vrátí. Jen pak ten záběr ztratíš...
4. Wifi signál kamerky je tak do 100-150m max a to ještě záleží, v jakém směru k ní stojíš
5. absence telemetrie - ta je až ve vyšší verzi, ale aspoň stav baterie by bylo dobré řešit lépe, než blikáním koptéru
5. cena - jo DJI je něco jako BMW v kvadrokoptérách, tak že je vše zbytečně dražší...

Tak to jsou asi mé výhrady a to vlastně hlavně k natáčení videa. Následují hlavní PLUS:
1. GPS stabilizace - to je super, protože bez ní musíš pořád korigovat směr i výšku, což s rostoucí vzdáleností je čím dál tím těžší a o letu za větru ani nemluvě...
2. aretace plynu - taky super, pohybem nahoru stoupáš, pohybem dolů klesáš, jinak stojíš. Hodně to zjednodušuje pilotování
3. RTH - nebo v DJI řeči FailSafe anžto návrat na základnu při ztrátě signálu
4. konstrukce koptéry - stabilní, robustní a dobře zpracovaná
5. vysílačka - softwarově nastavitelná 
6. celkově dobrý design

Když bych to měl shrnout: za cenu 13.5tis je odpovídající poměr cena/výkon, létat s tím až návykově baví a hlavně - nepadá! což je nutnost pokud chceš létat jinde, než na louce. (k ceně - viděl jsem inzeráty za 8-9tis nehavarovanou a pár měsíců starou)

Jinak, ještě mám tu T580, což je moloch, který unese 1kg, ale bez GPS a pak GalaxyVisitor II. což je hračka s kamerkou a už několikrát jsem ji reklamoval...

Tak že, pokud na hraní, tak za pár stovek takovou tu mini koptérku - ovládání je podobné a je téměř nerozbitná a když přestane bavit, tak se vejde do šuplíku :) No a pokud chceš točit, tak určitě něco s GPS stabilizací a dobrou referencí, že samovolně napadá...
 
Tak že v rychlosti tak :)
Zdraví,
B.

Edit: jo, docela důležitá poznámka k natáčení: jak postupně chci točit víc a víc, narážím na problematiku autorského práva a spol. tak že třeba natáčení památek není až tak easy, jednak všude je to jiné - někde bys měl mít povolení někde ne atp. a to i když to není pro komerční účely... :(

Archie:
No já jsem zatím pokukoval po Phantom 2 Vision a  Walkera QR X350 PRO, RTF, DEVO 7. Popravdě jsem si i hrál s myšlenkou koupit něco našláplejšího a "zasponzovat si nákup" z komerčního prodeje služby "natočení ze vzduchu" :-) Ale to byl jen nápad a zatím jsem to nijak nepitval dál, ale pár lidí nebo i firma které by chtěly třeba  svůj barák nebo areál by se našlo....(ne že by to zaplatilo celou výbavu, ale přidalo na rozdíl ceny něčeho trochu lepšího) .

Autorský práva  :o k vlastnímu natáčení??? Co je to za bejkárnu? To je jako když by po tobě chtěl někdo poplatky, když si fotíš nebo točíš kde jsi byl na dovolené (hrady, zámky ....)  i když v tomhle kocourkovském státě je možné všechno....

beam:
^^^ no, autorská práva... koukni na to. Někde jsem četl, že i když to není pro komerci, tak bys měl mít svolení majitele (což bývá i stát)... a to často i v případě, že fotíš z veřejného prostranství.

Nicméně, pokud video nebo fotka nejsou moc rozšířeny, tak se tím asi nikdo moc zabývat nebude, ale jako příklad uvádím: zámek v Mníšku a na Zbraslavi bys točit neměl a to ani z venku, ale třeba Dobříš, tam za 50,- můžeš natáčet i interiér... a pak se v tom vyznej...

No a jako bonbónek - pokud bys chtěl tu komerci, tak se připrav vyřízení na povolení... teda pokud bys to myslel vážně ;)

Jinak natáčení je zábava, horší je to stříhání, ale kdybys to měl placený, tak být Tebou, šel bych do toho :D

A na závěr, pokud bys chtěl jít do Phantoma Vision, tak rovnou do pluska, i když na ýbeji nebo alíexpresu je pro něj k mání i gimbal

Zdraví,
B.

P.S. právě se připravuju sestříhat dnešní let nad Dobříší, ale byl dost vítr, tak z toho moc nebude... chce to prostě ten gimbal.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi