LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Bezpečný výkon laseru

Habr · 12158

Offline Habr

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 2
    • Karma: 0
kdy: 13. Únor 2016 10:53:46
Zdravím, mám dotaz ohledně výkonu laseru. Zabývám se světelnou show a rád bych svůj repertoár obohatil o něco takového:



Vystupujeme jak v mensíš sálech, tak ve velkých kulturácích s diváky vždy ve vzdálenosti minimálně cca dvou metrů. Chtěl jsem se zeptat jaký maximálně může mít výkon laserová dioda, kterou bych na tuto tyč namontoval, aby neohrožovala zrak diváků? Nyní mám 1mW červené laser diody, ale výkon bych rád navýšil, tak zjišťuji o kolik bezpečně mohu.

Za odpovědi děkuji

David



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #1 kdy: 14. Únor 2016 16:45:15
Proč chceš navyšovat? Výkon ti nestačí? Není to vidět ? Nebylo by vhodnější zajistit lepší "zamlžení prostoru dobrým hazerem"?

A k tvému dotazu - střelím to od boku - jako bezpečné laserové ukazovátko - tedy do 5mW resp. laser tř. IIIa. ALE ono dost záleží na profilu paprsku - zatím co 5mW v paprsku průměru 5mm bude bezpečné, tak v paprsku s průměrem 1 mm už být nemusí. Stejně tak záleží na konstrukci optiky modulu, aby se paprsek nezužoval - pak logicky v nějaké vzdálenosti od zdroje může dojít k překročení max. povolené expozice pupily lidské oka. A mrkací refllex už oko "neuchrání". Takže s těmi body, co ty tvoje svítítka vyrábí si dej bacha - nesmíš překročit hustotu zářivého toku 25 W/m2 -  tady to máš hezky rozepsané.

Co třeba zkusit řešení s použitím las. modulů které nedělají svítící bod, ale čáru nebo obrazec ??? Tedy pokud už takového něco nemáš ;-)

Bye A.


Offline Habr

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 2
    • Karma: 0
Odpověď #2 kdy: 15. Únor 2016 20:05:36
Dobrý hazer je pro nás příliš finančně náročný, používáme zatím 1500W mlhovač a myslím, že stačí. Jinak navyšovat výkon jsem chtěl především protože když se tyč roztočí, paprsky se již téměř ztratí a nejsou vidět. O čáře a kříži jsem uvažoval a již mám objednané 5mW moduly s filtry. Můj problém by asi vyřešil zelený laser, jen je podstatně dražší a nesehnal jsem příliš zelených do 5mW.

Chtěl jsem se ještě zeptat, na dealextreme jsem našel spousta modulů, i cenově dostupné zelené, u kterých udávají 5mW (nemá žádný filtr, nebo tak nevypadá). Nakolik mohu věřit že tyto muduly nebudou silnější?

Díky za rady



Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #3 kdy: 19. Únor 2016 09:53:14
Chápu, hazer je drahý - ale nezapomínej, že zrak je nenahraditelný. Takže u laserů platí, bezpečnost především.
Posoudit fakt, zda-li je lepší riskovat něčí újmu na zdraví a veškeré následky z toho plynoucí je věc každého jednotlivce. Ale následky úspory za hazer by mohly být dost fatální - finanční náhrady poškozenému, možnost kvalifikace jako trestný čin ... basa .... nevím co všechno by se na to dalo nalepit, ale naprosto přesně vím, že by se z toho někdo ambiciozní snažil udělat exemplární případ. Takže "do toho", je tu možnost velké publicity ... bohužel negativní (sorry, za tu ironii).

Ad výkon modulů - bez jeho změření powermetrem (zjištění výkonu) a spektrometrem (zjištění jaké vlnové délky to skutečně vyzařuje) jsou všechny údaje jen znaky na papíru (obrazovce). Takže ti nikdo závazně neřekne, jestli to co uvádí výrobce je nebo není pravda. Variantou je zvolit renomovaného výrobce s certiifkovaným výrobkem, ale to budeš cenově o několik řádů jinde než na china e-shopu.

Zelený laser by to možná trochu řešil - díky jeho vlnové délce (532nm nebo 520 nm) je blíže maximální citlivosti lidského oka (555nm - viz tady) a zdá se nám, že to svítí při stejném výkonu více, než světlo barev jiných (červená 638 nm, 650 nm, modrá 445nm, 473 nm)

Ještě mne napadá trochu jiné, technické řešení - pokud ti jas nestačí až při vyšších otáčkách "tyče", co to udělat tak, že při jistých otáčkách by se modul přepnul na vyšší výkon? To je sice zatím teorie, ale mohlo by to fungovat. Tou vyšší rychlostí je výkon paprsku promítám na větší plochu a max. expozice je taky už trochu jinak ...

Bye A.