LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Připojení laserového projektoru přes DMX

Mára · 10318

Offline Mára

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 2
    • Karma: 0
kdy: 13. Srpen 2018 10:31:40
Dobrý den,

v laserech jsem absolutní zelenáč, ale na brigádě mě teď zaúkolovali, že mám rozběhnout ovládání laserového projektoru pomocí PC. Mám DMX-USB převodník a k tomu stáhnutý Freestyler, bohužel Freestyler nemá ve sbírce uložených laserů ten projektor, který nakoupili. Díval jsem na návod, jak to vytvořit, ale moc moudrý jsem z toho nebyl. Je to laserový projektor JM-202 od KimLaser. Odkaz na něj bude dole. Problém i je ten, že, jak jsem teprve později zjistil, DMX je pro účely, jaké to má mít celkem nepoužitelný, ale myslím, že jako dodatečné řešení by stačil,hlavně když to bude něco ukazovat. Nejlepší by byl program, který  by dokázal přes DMX pouštět soubory ild. z paměťové karty. To jsem taky až později zjistil, že k tomu dokonce i výrobce má program (opravdu jsem do toho byl hozen, takže se omlouvám, že jsem problém mohl vyřešit jednodušeji) iShow,. Ten program je zdarma, je tam ale problém s tím, že je nutný jejich ILDA-USB převodník, a jelikož už mě poněkuď tíží čas, tak bych to musel objednat za 2,5 tisíce z českého obchodu. Samozřejmě pokud by nebylo zbytí, asi mi nic jiného nezbyde, ale ke všemu zatím momentálně nevím, jak je na tom ILDA se ztrácením signálu při dlouhém vedení, u DMX je výhoda, že signál neztrácí, délka kabelu bude tak nějak kolem 15 metrů, možná více, možná o něco méně, jde o to, jak se navrhne ta rekonstrukce projekční místnosti.  Tady dole nějak sepíšu všechny otázky co mě napadají.

1) Nevíte, jak vytvořit feature pro Freestyler?
2)Nevíte někdo o nějakém jiném programu (nejlépe free, ale může být i za zakoupení za nějakou slušnou cenu, dejme tomu do 2000 ,-, ale muselo by to mít nějaký trial, abych nekupoval zajíce v pytli) pro ovládání laserového projektoru pomocí DMX? Nejlépe ten, co by dokázal pouštět soubory .ild .
3)Jak je na tom ILDA se ztrácením signálu?
4)Nějaké obecné rady pro připojení laserového projektoru k počítači přes DMX?


Děkuji moc za případné odpovědi a rady :). Budu Vám vděčný :) . Snažím se zatím hledat info na zahraničních stránkách v angličtině a pomalu prozírám, zatím začínám být smířený s tím, že jsem nechal objednat DMX převodník naprosto zbytečně a budu muset objednat ILDA, jelikož, ikdyž jsem stáhnul knihovnu, ke byly snad zahrnuty všechny vytvořené soubory pro jednotlivé soubory do Freestyleru, tak i když tam bylo 167 různých výrobců, tak KIM Laser tam mezi nimi nebyl. A to je to výrobce, co mi přijde, že není zrovna malý a zanedbatelný, že by ho nikdo neměl. Buď není pro DMX zrovna přívětivý nebo díky tomu, jak je to přes ILDU jednoduché (nebo se to tak zatím zdá podle videí na internetu a různých návodů a informací na internetu). že to nikdo přes DMX nedělá.

http://www. kimlaser. com/ JM - 202





Offline Archie

  • Administrátor
  • Ošlehanej laserovými paprsky
  • ******
    • Příspěvků: 781
    • Karma: 49
Odpověď #1 kdy: 02. Září 2018 00:50:31
Freestyler má editor pro vytvoření fixture pro jakýkoli DMX přístroj - je to jen o naklikání a pojmenování správného počtu DMX kanálů. Možná si nejdříve nastuduj co je DMX512 - pak ti bude vše jasnější.

ILDA je na tom tak, že úplně free SW není, nebo když je, nemusí mít zase podporu pro správný převodník. Za kačky co uvádíš koupíš leda LaserShowStar od Laserworld.cz. Funguje to, ale třeba na texty to moc vhodné není. Slušný SW s převodníkem počítej tak 12- 15 000,- Kč

Ztráta signálu - ILDA se neztrácí, ve smyslu výpadků, ale je to analogový signál - tzn. s narůstající délkou (horší kvalitou nebo průřezem) kabelu bude klesat úroveň řídícího napětí - tzn. vykreslené obrázky budou menší, jas laseru s analog blankingem nižší..

DMX a laser - funguje cokoliv co je standard DMX512 - "ale" oproti ILDA, kde můžeš tvořit své animace, obrázky ... tak přes DMX dokážeš ovládat pouze to co výrobce do laseru předprogramoval - tzn. měnit např. barvy, rychlost vykreslení, velikost, směr pohybu, ale nenakreslíš nic svého .. jen a jen to co má laser v sobě.

Bye A.

Bye A.


Offline Mára

  • Nováček
  • *
    • Příspěvků: 2
    • Karma: 0
Odpověď #2 kdy: 12. Září 2018 12:45:48
Děkuji za ochotu :) . Taje editoru ve Freestyler jsem už také objevil, ale ztroskotalo to na nedostatečné dokumentaci k přístroji,  po napsání emailu výrobci jsem dostal jen to, co už bylo v návodu, nic detailnějšího mi nebyl schopen poslat.  Takže nakonec jsem to vyřešil nákupem IShow, který už funguje v pohodě. Samozřejmě ten program mouchy má, ale myslím, že za ty peníze asi odpovídající. Signál nakonec bude veden pomocí dlouhého USB kabelu, už jsem to zkoušel s 5 metrovým kabelem a nějaký zásadní rozdíl tam nebyl, takže si myslím, že to bude v pohodě. Teď řešíme problém s bezpečnostní, jelikož daný laserový projektor je bezpečnostní třída IIIB, tudíž je podle vyhlášky nebezpečné se dívat přímo do něj. A má to být v projekční místnosti, kde se bude promítat hlavně dětem, kdy ten laserový projektor bude za nimi a tak je jasné, že když uvidí, jak tam bude něco svítit, tak se otočí. Chtěl bych se zeptat, stačí na bezpečnost nějaké tmavé brýle, mám představu, že by to bylo něco, co  se nasazuje při zatmění slunce. Pokud ne, jde tento problém nějak vyřešit jinak?