LaserForum CZ

Udělej si sám (DIY) => Řízení a ovládání => Téma založeno: smartyn34 30. Září 2009 21:15:13

Název: Bilda
Přispěvatel: smartyn34 30. Září 2009 21:15:13
Tak se mi podařilo zprovoznit bildu na systému popelscan. Původně jsem chtěl HE-laserscan, ale tam se nedaří,  při spuštění se nahraje firmware ale po chvíli zamrzne a musím to celé restartovat. máte s tím někdo zkušenost?
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 01. Říjen 2009 09:00:09
Já jeden čas používal HE-laserscan se Slave USB (http://www.laserworld.cz/virtuemart/483.html), ale v další verzi to ošetřili a HE s tím LW nechodí. Na BILDU jsem jen koukal a přemýšlel jestli bastlit/nebastlit. Pro NE rozhlodlo to, že většina new notebooků nemá LPT, ale USB všechny.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: smartyn34 01. Říjen 2009 21:33:47
Tak zatím zůstanu u toho popelscanu. Tahle BILDA je řízena taky přes USB. Dnes jsem si s tím hrál a zatím na osciloskopu to vypadá dobře. Teď jen sestrojit nějaké galvanometry.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 01. Říjen 2009 22:41:19
Nj máš pravdu, to DBéčko je vlastně ILDA výstup  :D (trapný omyl)  ;D

DPS sis dělal sám nebo nechal udělat nebo to máš nabastlené na univerzál desce?  

Dík  A.

Jinak pro ostatní - tu BILDU najdete na http://www.linux-laser.org/ (http://www.linux-laser.org/)
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: smartyn34 02. Říjen 2009 14:08:50
Tu desku jsem dělal sám, ale povedla se mi až na třetí pokus.(měl jsem DPS z TME a ty stojí za h...) chtěl bych to zkusit zkombinovat s těmito galvanometry a zesilovači http://lasery.kvalitne.cz/index.php?text=2-chanuv-laserovy-projektor . Zesilovač mám postavený, momentálně jsem se zasek na mechanice galva. Jinak nevíš kde by se nechali sehnat diody okolo 150mW?
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 03. Říjen 2009 08:29:52
Mno s těmi drivery i galvy by to samozřejmě chodit mělo, ale otázkou zůstává jaký je cíl tvé konstrukce. Jestli vyloženě hobby tak OK, ale jestli to krom toho, že tě to baví, děláš kvůli nějakému dalšímu smysluplnému využití nemyslím, že je výroba vlastnách galv to správné řešení. Je to jednak spousta docela přesné mechanické práce (na kterou běžný člověk nemá doma pořádné vybavení) a nastavování, ale hlavně výsledek 18k není nic moc.
Já sehnal sadu 20k (galva se zesikama) za dva litry, takže jsem vlastní tvorbu galv zavrhnul. V praxi mám otestováno, že galva pod 30k jsou třeba na psaní písmen téměř nepoužitelná. Pseudo 50k galva která jsou třeba v Revolution serii (Laserworld) taky stíhají napsat tak 5-6 písmen v relativně slušné kvalitě a  60k CT 6210 už jsou zase sakra drahý (ale je to kvalitka - osazuje je např Kvant). Dioudy - zkus juknout sem (http://www.laserworld.cz/virtuemart/21.html).

Bye A.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: smartyn34 04. Říjen 2009 18:19:08
Cíl mé konstrukce je čistě amatérský, popravdě ani nepočítam že ty galva dosáhnou 18k, ale už mam představu jak je trochu vylepšit. Ty diody jsem myslel jako samostatný diody bez driveru.

Ty se tomu věnuješ profesionálně?
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 04. Říjen 2009 20:25:56
Aha, já myslel komplet - kuchni diodu z DVD smažky - viz tady (http://www.laserforum.cz/index.php/topic,7.0.html), ale ta je červená. O Green 532nm v CZ nevím, krom laserových ukazovátek, ale tam jsi tak na 5mW max. Zkus eBay nebo google, určo najdeš, o ceně nemám představu, ale platba bude nejspíš PayPal ..... a doprava ani nemluvím.

 ;D záleží čemu říkáš profi. Je to spíš big hobby - jak lighting tak bastlení tak věci okolo laserů.
Lasery mne neživí, ale pár desítek jsem jich v ruce měl. Ať již na opravu nebo jen seřízení či instalaci někde v klubu, naprogramování ovládání nebo show, sice to nebylo vždy úplně gratis, ale myslím vždy k oboustrané spokojenosti.
V CZ se toho okolo laserů moc neděje, nebo lidi co do toho dělaj jsou buď těžcí profíci nebo maj bobky o svý kšefty (koupí si svůj green jednowatt a snažejí se na tom vyvařit - ale budiž jim to přáno).
I proto jsem dal dokupy tohle fórum - jednak aby byl nějakej CZ zdroj informací a taky aby se dali "dohromady" laseroví fandové. Co jednoho trápí může mít již někdo vyřešené a když se podělí o info či zkušenosti je to hned lepší ....atd. Taky mám v plánu buď celej koupit nebo částečně zbastlit měřák na laser power out a následně proměřit co v CZ prodává - jak moc tomu seděj údaje apod. Taková nezávislá recenze. Ale to jsou zatím jen plány a volnýho času nejni moc. Uvidíme.

Bye A.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: smartyn34 07. Říjen 2009 15:06:34
Objednat něco ze zahraničí není problém, ale ani tam jsem toho moc nenašel. Tak na zkoušku skusim tu diodu z DVD a když to k tomu bude tak zkusim něco najít, chtěl bych RGB.
Tak to jsem na tom jako ty, taky se tím neživím, ale spíš každou chvíli někdo přinese zesilovač s pivem uvnitř a pod. Kolem mně jsou jenom takový ty malý automatický lasery, proto chci zkusit udělat něco řízenýho, DMX je  pěkný tak na hlavice a světla, ale ovládat s ním laser je o ničem.
Jinak to fórum je super, ale jak říkáš, nic moc se v ČR neděje a to je vidět i tady.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 07. Říjen 2009 23:41:02
No DMX je a neni o ničem. Rozdíl ILDA DMX nemá smysl popisovat, ale v praxi je to většinou tak, že kluby/disco nemají svýho lightmana a buď jedou na automat - DMX scény předprogramované nebo si je přepínají sami DJs. Tam se vyloženě využije předprogramovaných efektů z laseru - a DMX je jen prohazuje. U laserových moving head je taky nenahraditelné.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 27. Září 2010 22:14:48
Ahojte rozmýšlal som o poskladaní BILDU no potom ma to odradilo kóli nedostatku súčiastok.Poskladal som prevodník POPELSCAN no niako mi to nechce spolupracovať s mojím RGB laserom galvá mám 30kpps výkon laseru asi 500mW.Neviete mi prosím poradiť v ktorom programe by som to mal spustiť a ako by som to mal nainštalovať či nato potrebujem aj niaky driver na LPT port alebo nie?Dakujem
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: TAC 28. Září 2010 16:51:52
hele ta Bilda chodí dobře,tedy na Linuxech,jinak mám na Bilda převodník ještě asi tři desky jen je vyvrtat a osadit....
taky sem stavěl s dvěma DAC 0832 a taky nechodilo špatně... - s Popelscanem.... a pár desek na osaz taky ještě je ...
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 29. Září 2010 10:17:14
Ahojte rozmýšlal som o poskladaní BILDU no potom ma to odradilo kóli nedostatku súčiastok.Poskladal som prevodník POPELSCAN no niako mi to nechce spolupracovať s mojím RGB laserom galvá mám 30kpps výkon laseru asi 500mW.Neviete mi prosím poradiť v ktorom programe by som to mal spustiť a ako by som to mal nainštalovať či nato potrebujem aj niaky driver na LPT port alebo nie?Dakujem

Začal bych tím, že bych ověřil funkčnost vstupu ILDA ovládání v laseru - abys neladil POPELSCAN a neměl problém v laseru.

Bye A.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 04. Říjen 2010 21:21:51
A ako mám overiť funkčnosť toho ILDA vstupu do laseru? Vieš mi to niako konkrétne napísať prosím?
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: TAC 05. Říjen 2010 17:35:28
no tady je link na zapojení ILDA vstupu do laseru   (je tu v sekci ILDA standart)
http://www.laserist.org/StandardsDocs/ISP05-finaldraft.pdf
je tam i rozepsáno jak jakej vstup funguje/tz.co laser udělá při změně na vstupu.....
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 05. Říjen 2010 18:16:36
Aha tak toto mám napísané a podla toho to mám zapojené ilda konektor do Laseru.Mám zapjené výstupy POPELSCANU na diody a aj na galvá na + a - prostredníctvom toho ILDA konektoru.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: TAC 05. Říjen 2010 18:46:54
jo,tak trochu nerozumím tomu co kam máš zapojeno ale neva,zkusil bych to tak že bych signálem propinknul vstupy :X,Y, RGB atd a to tak že bezpečným napětím se zemí(scany se musej hnout a "diody" bud rozsvítit nebo zhasnout,podle toho jak je máš zapojený)... ,nevím jak jsi zdatný ale snad to stačí (pro XY je max 10volt a ostatní do 5volt) stačí pro oveření jen XY
ale nevím jestli musíš řešit "interlock" tj. pin 4 a 17na konektoru DB25
co máš za laser ? stavěný nebo kupovaný ?
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: TAC 05. Říjen 2010 18:48:36
jo ted koukám do jednoho manuálu a uváděj XY plus mínus 5 volt tak radši jen 5 :)
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: TAC 05. Říjen 2010 18:54:11
jo ted koukám do jednoho manuálu a uváděj XY plus mínus 5 volt tak radši jen 5 :)

*buhví jak to v "China" bastlej  :o
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: TAC 05. Říjen 2010 18:57:08
další možností ověření kde je chyba je vzít oscik a měřit na výstupech s tvojí Bilda....
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 05. Říjen 2010 20:51:07
Takže zapojené to mám tak že tam kde mám výstupy na POPELSCANE na diodu a GND mám zapojený pin ktorý mám napísaný na tom ilda konektore čo tam má byť v podstate je to to isté ako je zapojené v tom dokumente čo si mi poslal tak presne to mám a INTERLOCK mám tak ako vravíš spojiť 4+17 a vtedy laser reaguje na vstup ILDA a mal by podla toho reagovať.A je to laser ktorý je z výrobne poskladaný tam to vyrábajú a skladajú od základu priamo z tade to mám kúpené. Dneska som kontroloval podľa schémy Popelscanu všetky konektory a prepojenia všetko je v poriadku komplet zapojené.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: TAC 06. Říjen 2010 15:22:28
jasně takže pokud proklemuješ interlock, tak by ty ilda vstupy měli bejt aktivní,někdy staší když se jen dotkneš třeba X vstupu a galvo pro polohu X začne vrnět,když ne tukni tam malym napětím jak sem ti psal,.
aha vlastě ty to musíš nejdřív protlačit krz ten ilda board,to sem přehlíd a bral to to jako přímej vstup na AMP,.. !?
a nemáš třeba možnost si půjčit někde ILDA inteface třeba LSS ??
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: TAC 06. Říjen 2010 15:31:28
a z toho popelscanu ti leze co ? meřils to ?
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: TAC 10. Říjen 2010 14:55:07
jedna volná deska na Bilda převodník (dokonce už vyvrtaná)
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 10. Říjen 2010 20:23:50
jedna volná deska na Bilda převodník (dokonce už vyvrtaná)

Akorát nepíšeš co za ni chceš. I když to by spíš bylo do inzerce.

Bye A.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: nysher 26. Leden 2011 17:17:14
Tak se mi podařilo zprovoznit bildu na systému popelscan. Původně jsem chtěl HE-laserscan, ale tam se nedaří,  při spuštění se nahraje firmware ale po chvíli zamrzne a musím to celé restartovat. máte s tím někdo zkušenost?

Zdravím, ak keď už stará téma ale mám problém z rozbehnutím bildy s popelscanom 4.2. Ovladače mám nainštalované (tie čo boli pri programe). Keď spustím program nič sa nestane. Na stránke bildy je písané že po pripojení a zapnutí popelscanu  sa má FW nahrať do EEPROM bildy. Má to indikovať červená led. Avšak nič sa nedeje.

Na jednom fóre (francúzskom) som našiel návod ako rozbehať bildu bez EEPROM cez HE Laserscan. Tam keď nainštalujem ovládače (z toho návodu) a zapnem program rozsvietia sa ledky okrem žltej. Avšak keď stlačim tlačítko "Laser ON" tak to celé zamrzne a ide to vypnúť až keď natvrdo vytiahnem bildu z USBcka. Zatiaľ nemám postavený laser scanner tak bildu skúšam bez pripojeného výstupu.

Prosím skúste mi dakto poradiť.  :'(
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: smartyn34 31. Leden 2011 13:50:34
Zdravím, ak keď už stará téma ale mám problém z rozbehnutím bildy s popelscanom 4.2. Ovladače mám nainštalované (tie čo boli pri programe). Keď spustím program nič sa nestane. Na stránke bildy je písané že po pripojení a zapnutí popelscanu  sa má FW nahrať do EEPROM bildy. Má to indikovať červená led. Avšak nič sa nedeje.

Na jednom fóre (francúzskom) som našiel návod ako rozbehať bildu bez EEPROM cez HE Laserscan. Tam keď nainštalujem ovládače (z toho návodu) a zapnem program rozsvietia sa ledky okrem žltej. Avšak keď stlačim tlačítko "Laser ON" tak to celé zamrzne a ide to vypnúť až keď natvrdo vytiahnem bildu z USBcka. Zatiaľ nemám postavený laser scanner tak bildu skúšam bez pripojeného výstupu.

Prosím skúste mi dakto poradiť.  :'(

Ahoj, to máš stejný problém jako já, mně trvalo asi měsíc než jsem to rozchodil, Teď to chodí na HE i Popelscan přesně podle těch návodů. Já měl problém v kondenzátorech na stabilizaci napájecího napětí. To jsem poznal až na osciloskopu, že není uplně vyhlazený. Druhej problém jsem měl v plošnym spoji, kdy chybělo napájení pro jeden obvod. Teď se to ve windows hned přihlásí, nainstaluju ovladače a jede to. Jen jsem celej projekt teď na dlouho odložil, chybí mi dodělat galva.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 31. Leden 2011 17:58:39
Čaute chalani chcel by som sa Vás opýtať odkial máte tie súčiastky?Ja ich nikde na Slovensku neviem zohnať. A hlavne ten AN2135SC ten neviem ani objednať. A beží vám to aj na windows 7? Dakujem P@trick
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: beam 31. Leden 2011 18:54:55
Ja ich nikde na Slovensku neviem zohnať. A hlavne ten AN2135SC ten neviem ani objednať.

zkus http://www.braintechnology.de/webshop/catalog/product_info.php?products_id=47&language=en
a našel jsem to na http://svetelektro.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=78042 dělají něco podobného, tak se jich můžeš zeptat, jak to dopadlo  ;)
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 31. Leden 2011 21:13:36
Čaute chalani chcel by som sa Vás opýtať odkial máte tie súčiastky?Ja ich nikde na Slovensku neviem zohnať. A hlavne ten AN2135SC ten neviem ani objednať. A beží vám to aj na windows 7? Dakujem P@trick

Zkusil jsi kontaktovat toho člověka co jsem ti psal tady (http://www.laserforum.cz/index.php/topic,1189.msg1570/topicseen.html#msg1570) ???
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 01. Únor 2011 09:27:19
Áno písal som do tej firmy aj dva krát na ten email čo si mi dal a neodpísali mi ani raz a druhý krát sa mi vrátilo že email nenájdený. A písal som aj na tom fóre svetelektro.com chalanovi čo ponúkal tie obvody že mám záujem a povedal mi že nech napíšem autorovi že on mi to nepredá len tak lebo je to zakázané.Najskôr to tam ponúka a potom ked mám záujem nechce dať.A autor BILDI ten mi ani neodpísal.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: beam 01. Únor 2011 11:00:41
A písal som aj na tom fóre svetelektro.com chalanovi čo ponúkal tie obvody že mám záujem a povedal mi že nech napíšem autorovi že on mi to nepredá len tak lebo je to zakázané.

no jestli Ti jde jen o ty obvody a máš paypal nebo kreditku, tak na Braintechnology za 11EUR + nějaký shipping je Tvůj :)
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 01. Únor 2011 11:15:33
Áno písal som do tej firmy aj dva krát na ten email čo si mi dal a neodpísali mi ani raz a druhý krát sa mi vrátilo že email nenájdený. A písal som aj na tom fóre svetelektro.com chalanovi čo ponúkal tie obvody že mám záujem a povedal mi že nech napíšem autorovi že on mi to nepredá len tak lebo je to zakázané.Najskór to tam ponúka a potom ked mám záujem nechce dať.A autor BILDI ten mi ani neodpísal.
Hmm tak to je vopruz, že ani neodpoví  ::) - můžeš zkusit ještě aktuální kontakty

www.msc-ge.cz

Obchodní kancelář Praha
M S C - Vertriebs - CZ s.r.o.
Nám. Josefa Machka 1218/1
158 00 Praha, Czech Republic
 
Phone: +420 251 562 986
Fax: +420 251 562 990
Email: praha@msc-ge.com    

Obchodní kancelář Blansko
MSC-Vertriebs-CZ S.R.O.
Nádražní 2369/10
CZ-678 01 Blansko

Tel: +420 - 516 / 411 494-14
Fax: +420 - 516 / 411 494
Email: Blansko@msc-ge.com
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 01. Únor 2011 11:19:31
Ved to že ani neodpovedali.Hej hej pozeral som že v braintechnology ho už majú pred pár týždnami ho nemali vóbec.Takže teraz sa chystám ho objednať čo najskór odtiaľ.Neviete či mi to pobeží aj na windowse?Chcel by som to na tom spojazdniť.Lebo niektorý tu píšete že vám to tam išlo tak či ste to niak upravovali alebo ako je to možné.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 01. Únor 2011 11:23:04
*** cut ***
Neviete či mi to pobeží aj na windowse?Chcel by som to na tom spojazdniť.Lebo niektorý tu píšete že vám to tam išlo tak či ste to niak upravovali alebo ako je to možné.

Na Woknech ti to poběží se SW který má podporu pro ten DAC. Někde tu na fóru jsou napsaný.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 01. Únor 2011 16:37:32
Aha dobre teda tak skusim to teda spraviť.Objednať všetky sučiastky navrhnuť dosku a rozbehať to.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 01. Únor 2011 16:57:03
Aha dobre teda tak skusim to teda spraviť.Objednať všetky sučiastky navrhnuť dosku a rozbehať to.

PCB - navrhnout nebo vyrobit?  Navržená už je tady (http://www.linux-laser.org/bilda/bilda-hw.php?lang=en#hardware) a vyrobená je tady (http://www.laserforum.cz/index.php/topic,14.msg1148.html#msg1148). TAC ti určo jednu přenechá, myslím.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 01. Únor 2011 17:01:49
Navrhnúť aj vyrobiť :) No viem že je už vyrobená aj navrhnutá ale ja som si to robil aj sám všetko a chcel som si aj toto robiť sám komplet.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 01. Únor 2011 17:56:35
Navrhnúť aj vyrobiť :) No viem že je už vyrobená aj navrhnutá ale ja som si to robil aj sám všetko a chcel som si aj toto robiť sám komplet.

OK, kdo chce kam  ;D
Podle mne zbytečná ztráta času, ale dělej si samozřejmě co uznáš za vhodné.

Jestli to chceš jako vlastní tvorbu k té matuře, tak vezmi z toho linku ten *.sch a * brd vraž to do Eagle. Použij fci Ripup na "likvidaci" již naroutovaných "pěšinek" tišťáku, pak Ratsnest (uklidí ve spojích) a nech to znovu naroutovat. Pokud budeš chtít být zcela dokonale "jiný" tak si ještě před routingem změň polohu součástek.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 01. Únor 2011 18:12:39
Keby to stihnem dovtedy tak by som bol štastný ale to isto nestihnem.Ja som na tom už začal pracovať aj pred tým takže to už mám skoro hotové mna to baví sa s tým hrať a navrhovať to :) Ale diki len potom budem potrebovať hlavne poradiť ako to rozbehať ked to bude hotové :)
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: TAC 01. Únor 2011 18:24:01
Jo klidně mu ji nechám,jen si vybrousí logo "linux-laser" a je jeho :)
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 01. Únor 2011 20:52:52
*** cut ***Ja som na tom už začal pracovať aj pred tým takže to už mám skoro hotové mna to baví sa s tým hrať a navrhovať to :) Ale diki len potom budem potrebovať hlavne poradiť ako to rozbehať ked to bude hotové :)
Aha dobre teda tak skusim to teda spraviť.Objednať všetky sučiastky navrhnuť dosku a rozbehať to.

Hmmm, hmmm, nejdřív čas budoucí, pak minulý  ;D ;D Jestli ty si z nás nestřílíš? Abys pak nepsal, že ti to už předtím běhalo...

PS - joke, tak se nečerti
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 03. Únor 2011 17:38:36
Hehe nie nie ved začal som na tom pracovať dosku mám tak na 80% hotovú navrhnutú no ostatok ešte nie tak preto som písal že sa pokusim to potom rozbehať a súčiastky som ešte neobjednával vtedy ked som nevedel zohnať všetky takže tak :D Keby som to mal rozbehané tak by som už s tým dávno chodil svietiť niekam :D
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 07. Únor 2011 11:22:19
Tak konečne sa mi podarilo objednať ten integrovaný obvod AN2135SC už je vyplatený čakám kým mi dojde z braintechnology.de objednám ostatné súčiastky a pustím sa do toho naplno. Snáď sa podarí a bude fungovať tak ako má :)
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 15. Únor 2011 19:20:20
Tak všetko je objednané na ceste zajtra majú dojsť prvé súčiastky. Doska je dokončená prikladám obrázok návrhu. Spravil som to nakoniec na dve dosky kedže mám len FREE verziu eaglu a tam je možné robiť len dosky 100x80mm. Autor mal asi inú verziu kedže jeho doska má 160x100mm. Takže v podstate máme rovnaké veľkosti no ja to mám na dvoch kusoch. Pracujete na tom aj niekto iný či som tu len sám??? ;D
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 01. Březen 2011 21:57:06
Čaute chalani, BILDU mám postavenú všetko ako má byť skušal som to prepípavať a všetko sedelo. No mám problém to rozbehať pod windowsom. Asi tam treba nahrať niaky firmware a s tým sa neviem pohnúť dalej. Ked zapnem HE tak mi to vypíše chybu Error in frmHaupt Init_Hardware asi to bude tým že ten BILDA nemá nahratý do seba firmware ale to bude treba asi cez príkazový riadok a pod linuxom podla toho návodu čo je na stránke originalneho vyrobcu no v tom sa moc nevyznám. Neviete poradiť ako nato alebo aké príkazy presne použiť cez príkazový riadok vo Windowse???Alebo ako to rozbehať aj bez tej EEPROM-ky
 Diki P@trick
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 01. Březen 2011 22:02:36
Ahoj staviteli.

Co třeba být zbabělý a napoprvé to rozběhnout pod Linuchem?  Dnešní distribuce nainstaluješ stejně pohodlně jako Wokna a pak to uděláš podle návodu.
Jinak cmd line - /usr/local/bin/bildatest -lp /usr/local/share/bilda/bilda-fw.hex  
pod woknama nedáš, teda pokud nemáš zkompilovaný  bildatest pro wokna, resp ms dos, ale že jsi to ty, tak ti sem něco vložím:

bILDA using Windows
The Laser Show Software Popelscan 4.2 supports bILDA. In the program folder you will find the device driver for 32 Bit Windows.

Popelscan 4.2 can programm the device's firmware into the EEPROM of a new bILDA board. This happens automatically after the first Click into the device selection list of Popelscan. This process will take a few seconds and the red LED will flash.

Therefore it is not neccessary to programm the board using Linux.

Takže asi není třeba další komentář. Tady máš linka na tu 4.2 verzi http://www.popelscan.de/download/popelscan-42.msi (http://www.popelscan.de/download/popelscan-42.msi)
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 04. Březen 2011 11:44:24
Tak konečne som spojazdnil BILDU funguje 100% zatial len pod POPELSCANOM. Ten popelscan 4.2 už dávno mám stiahnutý. Rozbehal som to pod WINom lenže ide to len pod 32 bitovým a na notebooku mám 64 bitový.Linux som nemal kde nainštalovať aj ked mám odma zbytočné harddisky ale nedá sa mi prestaviť BOOTOVANIE v Biose z USBčka. Hlavne že to už funguje a kreslí ;) Dneska idem osvecovať jednu akciu tak potom sem dám možno niake fotky alebo komentár ako BILDA fungoval :)
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 04. Březen 2011 13:07:51
Po nahrátí firmware do Flash paměti by to mělo už makat i s ostatními Sw co mají podporu. Tedy teorie, nezkoušel jsem to.

Testnuls ten HE teď znovu ?

Název: Re: Bilda
Přispěvatel: nysher 13. Březen 2011 14:44:46
Tak konečne som spojazdnil BILDU funguje 100% zatial len pod POPELSCANOM. Ten popelscan 4.2 už dávno mám stiahnutý. Rozbehal som to pod WINom lenže ide to len pod 32 bitovým a na notebooku mám 64 bitový.Linux som nemal kde nainštalovať aj ked mám odma zbytočné harddisky ale nedá sa mi prestaviť BOOTOVANIE v Biose z USBčka. Hlavne že to už funguje a kreslí ;) Dneska idem osvecovať jednu akciu tak potom sem dám možno niake fotky alebo komentár ako BILDA fungoval :)

Ahoj, prosím ťa ako si to rozbehal ?? V linuxe alebo vo windowse... mohol by si mi prosím napísať návod ako si to spravil ? Ja som sa s tým trápil skoro mesiac a nič sa mi nepodarilo...

Vďaka NySher... :)
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 13. Březen 2011 19:07:08
Ahoj, prosím ťa ako si to rozbehal ?? V linuxe alebo vo windowse... mohol by si mi prosím napísať návod ako si to spravil ? Ja som sa s tým trápil skoro mesiac a nič sa mi nepodarilo...

Vďaka NySher... :)

Myslím, že stačí pořádně číst:

bILDA using Windows
The Laser Show Software Popelscan 4.2 supports bILDA. In the program folder you will find the device driver for 32 Bit Windows.

Popelscan 4.2 can programm the device's firmware into the EEPROM of a new bILDA board. This happens automatically after the first Click into the device selection list of Popelscan. This process will take a few seconds and the red LED will flash.
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: nysher 13. Březen 2011 22:45:13
Nechápem vete: "This happens automatically after the first Click into the device selection list of Popelscan."

Pripojím bildu s prázdnou EEPROM... v zložke popelscanu nájdem driver... ten nainštalujem... keď nainštaluje otvorím popelscan a v zozname zariadení nieje NIČ !...  :(
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: Archie 14. Březen 2011 06:38:37
Nechápem vete: "This happens automatically after the first Click into the device selection list of Popelscan."

Pripojím bildu s prázdnou EEPROM... v zložke popelscanu nájdem driver... ten nainštalujem... keď nainštaluje otvorím popelscan a v zozname zariadení nieje NIČ !...  :(

Chápej to přesně jak je psáno. Pokud ve výběru "Output Device" nic není, hledej jinde - klasika, jako všechny USB zařízení ....  Vidíš DAC v správci HW ve woknech? Oznámí wokna připojení nového Hw, když to připojíš do USB? Pokud tohle nebude OK, nemůže Popelscan automaticky nainstaloval firmware.
Ale třeba má P@trick nějakou nestandardní fintu  ;)
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 14. Březen 2011 07:24:54
Funguje to presne ako je napísané. Zapnem BILDU rozsvieti sa LED power, pripojím ju do USB rozvieti sa červená a ked zapnem popelscan rozsvieti sa tretia. Nainštaloval som to nasledovne: Pripojil som bildu a dal som vybrať ovládač (driver) manuálne.Tam som našiel priečinok Popelscan a dal potvrdiť. Vyhodilo mi inštalovanie driveru a vypísalo kopírovanie súborov na EEPROM indikovala to jedna LED už neviem presne ktorá. Teraz ked pripojím BILDU do USB potvrdí ju nájde ako HW aj v správcovi zariadení mám BILDA prevodník. Z HE mi to zatial nejde iba s Popelscanom tam mám normálne v zariadeniach BILDA a niake čísla ktomu. Ale na jednom PC čo som robil show na diskotéke tak mi to tiež nechcelo nájsť ale ked som to otvoril nasledovne tak to našlo: Zapnem Popelscan pripojím BILDU nájde ju všetko OK potom popelscan minimalizujem a spustím ho znovu cez štart-programy-popelscan a tam už bol v zariadeniach aj BILDA tak potom ten prvý popelscan zavriem a nechám otvorený len ten druhý v ktorom mi už BILDU našlo. Skús to vyskúšať možno to pôjde a keby dačo tak sa kludne ozvy  ;)rád pomôžem lebo viem kolko práce s tým je a aké to je zložité :) Ja by som to chcel ešte z HE skusiť ale tam to nejde stále. Nemáte náhodou niekto ovládač na BILDU na 64 bitový WIN??? Diki P@trick
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: nysher 14. Březen 2011 19:25:41
ÄŽíky zatiaľ, zajtra vyskúšam ak nepójde skúsim ešte vymeniť EEPROM pamäť...
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 14. Březen 2011 19:30:27
Nie je začo, radšej by si mal skúsiť prekontrolovať obvod či máš dobre zapojený ten USB microcontroller aj EEPROM prepípať kontakty či sú dobre naletované a či ti idú signály z TL084-iek na výstup na odpori a pomerať kolko V ti to dáva či tam nie je skrat náhodou a či sú dobre pozastrkované DAC0832. Keby dačo kludne sa ozvy som tu stále 24 hod. denne  ;D
Název: Re: Bilda
Přispěvatel: P@trick 09. Duben 2011 09:15:40
Tak čo má ešte niekto okrem mňa postavenú vlastnú BILDU??? Funguje vám? Ja akurát pracujem na novej doske bude to z SMD-čok prevažne všetko spravené celý prevodník a bude to len na jednej menšej doske samozrejme to už bude napájané priamo z USB portu mám to už takmer celé navrhnuté už chýbajú len drobnosti.
Název: Re:Bilda
Přispěvatel: smartyn34 20. Leden 2012 06:59:21
Ahoj, funguje vám bilda na HE laserscan? mně jede pouze s popelscan, tam jde bez problémů, ale když spustím HE, nahraje se firmware, ale jak zapnout animaci, celé to zamzne dokud neodpojím USB
Název: Re:Bilda
Přispěvatel: P@trick 10. Květen 2012 21:06:19
Ahoj HE-laserscan som moc neskúšal ale tipujem že to nepójde poriadne lebo nie sú driveri pre windowsi skoro žiadne funguje len ten od popelscanu. Pracujem na prepísaní tohto ovládaču a prerobení aj na 64 bit windows 7 ale trvá do dlhšie.
Název: Re:Bilda
Přispěvatel: P@trickk 22. Říjen 2014 10:56:53
Čaute, po zabudnutí hesla a prihlasovacieho emailu som sa musel registrovať pod novým menom. Ako pokračujete s BILDOU?? V mojom smere mám nejaké novinky, prerobil som póvodnú dosku na verziu SMD s napájaním bez 5V teda len +-12V a pred tým som to rozbehal s popelscanom aj s HE-laserscanom teda tú póvodnú verziu a nová verzia funguje tiež bezproblémov s popelscanom aj HE-laserscanom. Aj keď pre Vás je to už zabudnutý projekt asi :D
Název: Re:Bilda
Přispěvatel: P@trick 16. Únor 2015 13:20:25
Čaute postavil som nový prevodník BILDA 2 trošku upravený na SMD súčiastky a na jednej doske, no stretol som sa s problémom ktorý neviem vyriešiť. Na starom prevodníku všetko fungovalo v pohode každá farba no na novom prevodníku mi nechce ísť červená. Signál z prevodníka ide teda budiace napatie na RED farbu okolo 2,5 V možno aj 3V na ostatné farby ide menej a svietia bezproblémov. Nevedeli by ste mi poradiť kóli čomu mi nechce tá červená farba svietiť? Zapojenie je úplne rovnaké ako prvá vezria len prerobená doska na SMD. ÄŽakujem
Název: Re:Bilda
Přispěvatel: Archie 17. Únor 2015 08:31:38
blanking signál je 5V, resp. TTL - tam se sice 2,5V do H úrovně vejde, ale zkus při jakém napětí se ten RED modul rozsvítí - tam by mohl být zakopaný hafík
Název: Re:Bilda
Přispěvatel: P@trick 17. Únor 2015 20:05:23
Modul bezproblémov funguje nie je pokazený. Meral som výstup z dosky ovládania priamo na driver červenej pri zapnutej červenej farbe a bolo tam tiež približne od 1,6 V po 2,5 V podla inteznity červenej farby.
Název: Re:Bilda
Přispěvatel: Archie 25. Únor 2015 19:36:24
Pokud modul s jiným signálem funguje a napětově je výstup z DACu OK, tak pak může být ten blanking jedině zapojený k modulu naopak (+na- a -na+).