LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Poslední příspěvky

71
Laserová bezpečnost / Max. expozice lidského oka laserem ... nejen pro ukazovátka !!!
« Poslední příspěvek od Archie kdy 14. Únor 2016 16:40:47 »
Narazil jsem na hezky napsaný článek - sice se to nemá, ale věřím, že jeho autoři se nebudou zlobit, že ho sem celý nakopíruju - původní text je na tomto webua veškerá případná, autorská práva k jeho obsahu patří jeho tvůrcům !!!

A teď ta citace - je to pro jistotu, kdyby to na zdroji "zmizelo v propadlišti dějin".

**********************************************************************

Stále častěji se na pracovníky hygienické služby obracejí občané s otázkou, je-li používání laserových ukazovátek bezpečné. V poslední době se totiž tato ukazovátka používají nejen při přednáškách, nýbrž si je oblíbila i školní mládež, které tato zařízení slouží k různým legracím.

Laserové ukazovátko rozhodně nepatří do laserové třídy I. Podle směrnice [1] je tedy provozovatel povinen projednat i pro laserové ukazovátko s příslušným orgánem hygienické služby provozní řád, podle kterého bude zařízení provozováno. Povinnost správně zařadit laserové zařízení do jedné ze čtyř tříd definovaných v uvedené směrnici má pak výrobce, u dovážených laserových zařízení dovozce.

Laserová ukazovátka vyzařují pochopitelně viditelné světlo a pokud jejich vystupující zářivý tok nepřekračuje 1 miliwatt, patří jednoznačně do třídy II. Proti poškození sítnice zářením laseru třídy II je oko dostatečně chráněno mrkacím reflexem. Předpokládá se přitom, že doba, která uplyne mezi zásahem oka laserovým svazkem a zavřením víčka, případně odvrácením hlavy, je kratší než 0,25 s. To stačí k tomu, aby se na sítnici oka nedostala světelná energie překračující 0,25 milijoulů, což je v tomto případě právě přípustná hodnota pro expozici oka při přímém pohledu do laserového svazku.

Lasery s výkonem do 1 mW vyzařující ve viditelném oboru nejsou tedy oku nebezpečné, pokud ten, komu paprsek oko zasáhl, nepotlačí přirozený reflex a nesnaží se násilím udržet oko otevřené a dívat se do svazku co nejdéle. I když oslnění zpravidla člověka donutí zavřít oko, nelze přemáhání reflexu a pokusy o delší pohled do laserového svazku vyloučit (třeba při snaze vyhrát sázku). Na laserech vyzařujících viditelné světlo se zářivým tokem do 1 mW proto musí být umístěno zřetelné varování typu “nedívejte se do paprsku”. Při delším pohledu do svazku než je čtvrtina sekundy může poškodit sítnici oka i laser třídy II.

V řadě případů však na prodávaných laserových ukazovátkách (zvláště na těch, která se prodávají na tržištích) chybí údaj o výstupním výkonu i o třídě zařazení laseru, o dalších technických datech předepsaných v citované směrnici nemluvě. Nelze tedy vyloučit, že některá prodávaná ukazovátka patří do vyšší laserové třídy než je třída II. Může dokonce jít o výrobky, jejichž prodej byl v některém jiném státě zakázán.

Někdy jsou taková dovážená laserová ukazovátka označena třídou IIIa. Označení laserů třídou IIIa znamená, že mají výstupní zářivý tok (přístupnou emisi) mezi jedním a pěti miliwatty. Výkon nižší než 5 miliwattů je však pro zařazení laseru do této třídy jen nutnou podmínkou. K zařazení laseru do třídy IIIa je kromě toho ještě nutné, aby vystupující svazek neměl nikde větší hustotu zářivého toku (výkonovou hustotu) než 25 W/m2. To “nikde” je nutné chápat doslova: nestačí jen zjistit, že výstupní apertura laserového svazku má například při výstupním zářivém toku rovném pěti miliwattům průměr 18 milimetrů, takže vystupující zářivý tok má na výstupu z laseru (průměrnou) hustotu 25 W/m2. Laser může být konstruován tak, že jeho výstupní svazek se ze začátku zužuje a ve větší vzdálenosti od výstupní apertury může jeho zářivý tok překročit hustotu 25 W/m2, i když na výstupu z laseru ji nepřekračuje. Takový laser patří pak do třídy IIIb.

Pro laser třídy IIIa platí o přímém pohledu do svazku totéž, co pro laser třídy II, pokud se k tomuto pohledu nepoužije optické zařízení, například dalekohled. Při hustotě zářivého toku 25 W/m2 projde (úplně otevřenou) pupilou oka právě zase jen zářivý tok 1 mW a mrknutí omezí expozici oka na 0,25 mJ. K požadavku “nedívat se do paprsku” přibývá tedy u laseru třídy IIIa ještě zákaz používat při sledování svazku optický přístroj.

Ukazovátka mají ovšem průměr výstupního otvoru téměř vždy menší než 18 milimetrů. O tom, zda patří do laserové třídy IIIa nebo IIIb, rozhoduje hustota zářivého toku, tedy S = P/(p .r2).
P je zářivý tok ve wattech vystupující z laseru, r – poloměr laserového svazku v metrech; hustota zářivého toku vyjde ve wattech na čtverečný metr. Je-li S menší nebo rovné 25 W/m2 (a má-li laserové zařízení výstupní zářivý tok nepřekračující 5 mW), patří laser do třídy IIIa.

Stojí patrně za připomenutí, že je-li průměr laserového svazku menší než 7 mm, tedy menší než průměr otevřené pupily lidského oka, nedosazuje se do vztahu pro výpočet hustoty S zářivého toku za r poloměr svazku laseru, nýbrž poloměr otevřené pupily oční čočky, tedy r = 0,0035 m. Pro laser s výstupním zářivým tokem 0,001 W vyjde tak při průměru laserového svazku menším než 7 mm hustota zářivého toku vždy rovná 25 W/m2.

Používání laseru třídy IIIb v situacích, kde může dojít k náhodnému zásahu oka, nelze připustit, protože mrkací reflex k ochraně oka před zářením laseru třídy IIIb již nestačí. V případě, že na výstupní otvor laseru třídy IIIb (schopného dávat zářivý tok větší než 1 mW) je trvale připevněna nesnímatelná clona vymezující ze svazku jen část (například šipku) laserového záření s tokem nepřekračujícím 1 miliwatt, však jde o laserové zařízení s přístupnou emisí do 1 miliwattu. Takové zařízení patří do třídy II přesto, že má uvnitř laser třídy IIIb. Projde-li takovou trvale nasazenou clonou zářivý tok větší než 1 miliwatt (a menší než 5 miliwattů), avšak jeho hustota nepřekračuje nikde 25 W/m2, jde o laserové zařízení třídy IIIa. Skutečnost, že laserové zařízení třídy II nebo třídy IIIa má uvnitř laser vyšší třídy, musí být na vhodném místě s příslušným varováním na výrobku vyznačena.

Zajistit u každého ukazovátka projednání provozního řádu s příslušným orgánem hygienické služby může být problematické. Prodávat laserová ukazovátka dětem nebo jim je dávat na hraní však není rozumné v žádném případě. Kromě čehokoli jiného nelze vyloučit, že budou ze zvědavosti svítit do očí svému malému bratříčkovi, který pozoruje svět z kočárku a nemá dostatečně rychlý fyziologický reflex proti oslnění.

[1] Hygienické předpisy svazek 53/1982, Směrnice 61 o hygienických zásadách pro práce s lasery. Ministerstvo zdravotnictví ČSR. Vydalo Avicenum – Zdravotnické nakladatelství.
72
Diody a moduly / Bezpečný výkon laseru
« Poslední příspěvek od Habr kdy 13. Únor 2016 10:53:46 »
Zdravím, mám dotaz ohledně výkonu laseru. Zabývám se světelnou show a rád bych svůj repertoár obohatil o něco takového:

http://www.youtube.com/watch?v=zbrAUFZX9j8

Vystupujeme jak v mensíš sálech, tak ve velkých kulturácích s diváky vždy ve vzdálenosti minimálně cca dvou metrů. Chtěl jsem se zeptat jaký maximálně může mít výkon laserová dioda, kterou bych na tuto tyč namontoval, aby neohrožovala zrak diváků? Nyní mám 1mW červené laser diody, ale výkon bych rád navýšil, tak zjišťuji o kolik bezpečně mohu.

Za odpovědi děkuji

David
73
Začátečníci / Re:Co to je za laser?
« Poslední příspěvek od Archie kdy 09. Únor 2016 20:57:05 »
CZ návod není, resp. je, ale jen popis funkcí pro LaserShowStar co prodává Laserworld CZ. ILDA s DMX nijak nesouvisí, nicméně pro 64 bit Windows není driver pro USB chipset, který je v převodníku použit. Takže je vcelku fuk, jestli budeš mít WinXP, 7, 8 či 10, jen to musí být 32 bit (a u 8 a 10 se musíš poprat s instalací nepodepsaných ovladačů). Pokud máš 64 bit, použij nějakou virtuální mašinu s 32 bit OS, pod tím to chodí taky OK.
74
Začátečníci / Re:Co to je za laser?
« Poslední příspěvek od Jhanz kdy 05. Únor 2016 07:11:46 »
Díky moc,je toho moc co se musím naučit ale podle toho návodu to zmáknu.Mě se prostě nechce utrácet za soft když laser není můj.Dá se sehnat českej návod na tu ishow 2,3,nebo je to lehký a pro blbce?Co jsem si přečetl tak to běhá nejlíp na xp 32.bit protože třeba dmx pipe jsem na win 7 64.bit nerozchodil.Díky moc předem
75
Začátečníci / Re:Co to je za laser?
« Poslední příspěvek od Archie kdy 04. Únor 2016 06:43:56 »
Je to Laserworld RGBéčko, někdy z doby do roku 2010. Prodávalo se to jen chvíli. Krabice je "přiměřené" konstrukce, žádný Alu profily, všechno sešroubovaný plechy (milion šroubů), ale nekroutí se to. Větrák 2 ks s filtříkama, tak se to ani moc nezasírá. Popis DIP switchů je na skříni, DMX adresa na sedmisegmentovkách, auto režim je takovej docela línej a reaguje i na zvuk. ILDA chodí v pohodě. Je v tom vcelku slušnej scansystém (stejný byl v  Club Serii v.2). Laserový moduly s dichrama jsou uzavřený v extra černý bedničce (asi 10 pidišroubků) - je tam DPSS 473nm Blue, DPSS 532 nm Green a podle typu (výkonu) jsou tam buď dva diodový 650 nm Red složený přes hranolek (nebo jen jeden Red modul). Modrá v tom odcházela nejčastěji. Pokud ti neva, že je to na dnešní poměry větší bedna, funguje to OK. Zrovna nedávno jsem jeden předělával - new scansystém + RGB moduly.

Na ILDU ti to bude chodit rovnou, i když je možný, že s iSHOW tam bude potřeba prohodit polaritu signálů (pokud to jde - to jsem nezjišťoval, protože na Pangolinu to chodí normoš - tady jsem to popisoval u CS laseru v.4). Hotovej fixture do light ovladače nenajdeš, takže naswitchovat DMX adresu a na ovladači si pak už najdeš co kterej kanál dělá.
76
Začátečníci / Co to je za laser?
« Poslední příspěvek od Jhanz kdy 03. Únor 2016 06:47:25 »
Ahoj Kluci,Potřeboval bych poradit.Dostal se mi do rukou tento laser ale není na něm nic napsáno.Nevěděli by jste značku nebo výrobce,když bych to chtěl napatchovat do avolites?Nebo mi to řekne nějaký ilda software?Začínám s laserem tak chci pomalu začít,mám k tomu ishow 2,3 která podle toho co jsem si tu přečetl je na nic ale nějak se začít musí.
77
Laserová videa / 40W Laser gun
« Poslední příspěvek od Archie kdy 08. Leden 2016 23:08:47 »
78
Off topic / PF2016
« Poslední příspěvek od beam kdy 21. Prosinec 2015 20:13:20 »

...tak hlavně zdraví a ať se daří! :)
Přeje,
B.
79
Kompletní laserové projektory / Re:prerabka Emva Comline 1000
« Poslední příspěvek od Archie kdy 20. Listopad 2015 15:22:07 »
Modul - inzerent tam píše, že má analog driver, tak asi analog bude ;-) Poměr výkonů u barev je divný, naplno to bude červeno modré (fialové) , ale od toho mají ILDA SW korekce barev, když budeš chtít pure white vyladíš to na SW. Nastavování paprsku se stejně nevyhneš, ale s touhle konstrukcí je to trošku jednodušší, než kdybys to bastlil z jednotlivých modulů sám.

To jestli ti "vnůtorná karta prerobí" - to budeš muset zjistit sám. Bez znalosti zapojení ti to asi nikdo nevymyslí. Tím myslím, jestli ti to dokáže pustit analog až na drivery. Protože i pokud je to TTL tak to analog signálem rozsvítíš.

Analog je spojité řízení svitu modulu v závislosti na napětí 0 až +5V (s lineárním či logaritmickým průběhem), a TTL má klasicky napěťové stavy TTL - prostě při H úrovni to rozsvítí (ale je to taková teorie, moduly různých výrobců se liší - nicméně princip je svítí/nesvítí).   Obojí má max napětí +5V, jedno i druhé lze prohodit - v tom smyslu, že to bude svítit, ale s tím omezením, že TTL signálem do analog driveru neuřídíš svit. A naopak analog signálem do TTL driveru to taky nebude analog řízení, ale prostě při H úrovni signálu se to rozsvítí.

Uřídíš to Monchou bez problému, netřeba měnit. Bude ti stačit i na scanery 40k - těch 40k bude při malém optickém úhlu, při projekci budeš reálně stejně někde kolem 20° a na to Moncha stačí. ;-), toho se neboj.

V ideálním případě ti to bude fungovat správně (závisí to jen na vnitřním zapojení laseru) a analog ti proleze až na drivery modulů. Zjistíš jednoduše testem  ;)

80
Kompletní laserové projektory / prerabka Emva Comline 1000
« Poslední příspěvek od xm kdy 14. Listopad 2015 22:21:37 »
Zdravim,

Pisem sem, lebo ani po prestudovani celeho fora a inych webov nenachadzam odpovede na mozno pre niekoho samozrejme otazky..

V plane mam repas resp opravu starsieho lasera, EVMA Comline 1000 Basic... dostal sa ku mne s nemeckej aukcie...

vydrazal posvietit asi 1 akciu , a nasledne odisli farby Red a Violet...

cele je to vsak divne celkovy vykon je 1000 mW no vnutri su G 532 nm, 100 mW DSPP na 220V + R 650 nm, 200mW a B resp V 405 nm 200 mW...

funguje uz iba zelena, tie dve sice svietia ale minimalne...

cele je to zrejme TTL. data k laseru od vyrobcu neexistuju ...

mojim cielom je teda uprava diod, scanneri vyzeraju na max 20KPS ale tie pridu na radu neskor..

prerabka by teda mala vyzerat asi tak ze vykon +- 1000mW celkovy s  analog modulaciou..

menit jednotlive farby sa mi nepaci... uz len z mechanickeho hladiska nastavit svit do jedneho bodu...a zelenej uz tiez moc neverim...

preto vymena by bola ako celok RGB modul, na nete som nasiel vcelku zaujimavy modul za dobru cenu z nemecka :

http://www.ebay.de/itm/281840554274?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

bol by dobry?? uz ma analog. modulaciu...

A teras nastava obrovska aspon pre mna dilema ako to prerobit z ttl na analog.

Bezne dostupne ishow Card na ebay, resp ta ktora je v tom laseri ma sice vystupy RGB a I.... lenze kedze su to vsetko ttl laseri, po pripojeni externeho signalu ILDA, neprerobi ta vnutorna karta ( ILDA interface bard) signal na TTL ??? ako to spojit ??? resp kde sa s povodneho signalu diferenc. stane iba digi. signal, ak by to bol v driveri tak by to bolo super = stacilo by iba pripojit ten modul ako je bez uprav, viete mi poradit??

ako riesenie by slo pouzit toto: http://shop.stanwaxlaser.co.uk/ilda-interface-board---ilda-breakout-board-55-p.asp

Ako ILDA DAC pouzivam Monchu, ak pouzijem scanner 40Kpps nejaku cinu z Ebay? pojde to na tej monche kedze vyrobca udava max, prenos 30kpps? je to nejaky limit vyrobcu? (toto zatial ale na neskor)

Takze zaverom ako na Show kartu? bude vhoda takato vymena RGB modulu?? ten pomer farieb to trosku cudny...

Dakujem, krasne....