LaserForum CZ

Novinky:

  • Pro přispívání a vyhledávání musíš být registrován a přihlášen.
  • Doufáme, že se ti informace zde zveřejněné hodí a také přispěješ nějakými informacemi pro ostatní uživatele.
  • Víte, že jedna z výhod registrovaných uživatelů je možnost vyhledávání v příspěvcích na fóru.
  • Víš, že jako člen Laserforum.cz můžeš mít 5% slevu na všechny lasery dodávané LASERWORLD CZ - http://www.laserworld.cz ? Stačí napsat na info(zavináč)laserworld.cz email, uvést tvůj Nick z fóra a požádat o uplatnění slevy. ;-)
  • Inzerát v sekci prodej musí kromě popisu zboží obsahovat i prodejní cenu. Neuplné a komerční inzeráty jsou smazány bez výstrahy.

Poslední příspěvky

11
Začátečníci / CS-1000 RGB MKII nebo DS-1000 RGB
« Poslední příspěvek od Penax kdy 07. Únor 2020 17:28:35 »
Ahoj všichni
Nevim jestli nepíší tzv. s křížkem po funuse, ale
zkusím štěstí. Třeba mi někdo odpoví.
Nejsem žádný DJ jen jsem si na stará kolena pořídil
pár udělátek, o kterých jsem si před lety mohl jenom
nechat zdát. Native Instrument MK3, NI Jam atd.
Tak jsem si řekl, že by to pro oživení chtělo nějaký světýlko. Nejprve mě zaujal laserworld CS-1000 RGB.
Potom jsem objevil parametrově zajímavější DS-1000 RGB. Jaký by jste mi prosím doporučili ? Nebudu nikde
vystupovat, chci to jen na takové domaci sem tam párty.
Samozřejmě musím ještě dokoupit LaserShowEditor,
s tim počítám.
12
Off topic / Re:PF2020
« Poslední příspěvek od Archie kdy 26. Prosinec 2019 20:09:42 »
 :D :D :D
13
Off topic / PF2020
« Poslední příspěvek od beam kdy 23. Prosinec 2019 18:41:45 »
PF 2020  :)
B.
15
Laserová bezpečnost / Lidské oko a vlnová délka světla
« Poslední příspěvek od Archie kdy 10. Leden 2019 22:58:04 »
Narazil jsem na hezký popis ohledně interakce vlnové délky světla a lidského oka - původ části textu je z http://www.lt.cz/e-learning/laser - vkládám sem, jen z důvodu, že stránky jinde zmizí a informace je fuč.

Podíváme-li se na lidské oko a na jeho transparentnost pro elektromagnetické záření a tedy i pro laserové paprsky, pak vidíme rozsah od 370 nm do 1400 nm. UV světlo pod 350 nm je absorbováno na povrchu oka (viz obrázek) a dochází k poškození rohovky nebo čočky. Viditelné spektrum od 380 do 780 nm jde na sítnici. Lidské oko má automatickou ochranu, říká se tomu „blink reflex“, kdy se oko samo zavře, a to při velmi vysokém světelném výkonu a vidíme předmět s větším jasem. Ale pokud je záření o výkonu větším než je bezpečná hranice, pak reflex už nestihne zafungovat a dojde k nenávratnému poškození oka dříve, než zareaguje reflex.
V blízkosti infra záření (780 až 1400 nm) je typicky nebezpečné záření pro oko. Záření dopadne na sítnici a my to zjistíme až jejím poškozením. V této oblasti neexistuje žádná přírodní ochrana nebo reflex. V této oblasti pracují Nd:YAG lasery a nové Fiber lasery (vláknové lasery). Záření o vlnové délce 1400 - 11.000 nm, kde pracují také CO2 lasery, je absorbováno na povrchu oka. Dochází tak k poškození rohovky jejím přehřátím nebo k jejímu zakřivení a odchlípnutí.

Takže pro nechápavé - když se šťourám v DPSS green 532nm modulu - schema viz druhý obrázek, tak to světlo co leze z budiče (808nm) a 1064nm co je za "Nd:YVO" krystalem sice není vidět, ale nebezpečné být může. Takže bez ochranných brýlí to asi bude dělat jen kaskadér.
16
Začátečníci / Re:Připojení laserového projektoru přes DMX
« Poslední příspěvek od Mára kdy 12. Září 2018 12:45:48 »
Děkuji za ochotu :) . Taje editoru ve Freestyler jsem už také objevil, ale ztroskotalo to na nedostatečné dokumentaci k přístroji,  po napsání emailu výrobci jsem dostal jen to, co už bylo v návodu, nic detailnějšího mi nebyl schopen poslat.  Takže nakonec jsem to vyřešil nákupem IShow, který už funguje v pohodě. Samozřejmě ten program mouchy má, ale myslím, že za ty peníze asi odpovídající. Signál nakonec bude veden pomocí dlouhého USB kabelu, už jsem to zkoušel s 5 metrovým kabelem a nějaký zásadní rozdíl tam nebyl, takže si myslím, že to bude v pohodě. Teď řešíme problém s bezpečnostní, jelikož daný laserový projektor je bezpečnostní třída IIIB, tudíž je podle vyhlášky nebezpečné se dívat přímo do něj. A má to být v projekční místnosti, kde se bude promítat hlavně dětem, kdy ten laserový projektor bude za nimi a tak je jasné, že když uvidí, jak tam bude něco svítit, tak se otočí. Chtěl bych se zeptat, stačí na bezpečnost nějaké tmavé brýle, mám představu, že by to bylo něco, co  se nasazuje při zatmění slunce. Pokud ne, jde tento problém nějak vyřešit jinak?
17
Začátečníci / Re:Připojení laserového projektoru přes DMX
« Poslední příspěvek od Archie kdy 02. Září 2018 00:50:31 »
Freestyler má editor pro vytvoření fixture pro jakýkoli DMX přístroj - je to jen o naklikání a pojmenování správného počtu DMX kanálů. Možná si nejdříve nastuduj co je DMX512 - pak ti bude vše jasnější.

ILDA je na tom tak, že úplně free SW není, nebo když je, nemusí mít zase podporu pro správný převodník. Za kačky co uvádíš koupíš leda LaserShowStar od Laserworld.cz. Funguje to, ale třeba na texty to moc vhodné není. Slušný SW s převodníkem počítej tak 12- 15 000,- Kč

Ztráta signálu - ILDA se neztrácí, ve smyslu výpadků, ale je to analogový signál - tzn. s narůstající délkou (horší kvalitou nebo průřezem) kabelu bude klesat úroveň řídícího napětí - tzn. vykreslené obrázky budou menší, jas laseru s analog blankingem nižší..

DMX a laser - funguje cokoliv co je standard DMX512 - "ale" oproti ILDA, kde můžeš tvořit své animace, obrázky ... tak přes DMX dokážeš ovládat pouze to co výrobce do laseru předprogramoval - tzn. měnit např. barvy, rychlost vykreslení, velikost, směr pohybu, ale nenakreslíš nic svého .. jen a jen to co má laser v sobě.

Bye A.
18
Začátečníci / Připojení laserového projektoru přes DMX
« Poslední příspěvek od Mára kdy 13. Srpen 2018 10:31:40 »
Dobrý den,

v laserech jsem absolutní zelenáč, ale na brigádě mě teď zaúkolovali, že mám rozběhnout ovládání laserového projektoru pomocí PC. Mám DMX-USB převodník a k tomu stáhnutý Freestyler, bohužel Freestyler nemá ve sbírce uložených laserů ten projektor, který nakoupili. Díval jsem na návod, jak to vytvořit, ale moc moudrý jsem z toho nebyl. Je to laserový projektor JM-202 od KimLaser. Odkaz na něj bude dole. Problém i je ten, že, jak jsem teprve později zjistil, DMX je pro účely, jaké to má mít celkem nepoužitelný, ale myslím, že jako dodatečné řešení by stačil,hlavně když to bude něco ukazovat. Nejlepší by byl program, který  by dokázal přes DMX pouštět soubory ild. z paměťové karty. To jsem taky až později zjistil, že k tomu dokonce i výrobce má program (opravdu jsem do toho byl hozen, takže se omlouvám, že jsem problém mohl vyřešit jednodušeji) iShow,. Ten program je zdarma, je tam ale problém s tím, že je nutný jejich ILDA-USB převodník, a jelikož už mě poněkuď tíží čas, tak bych to musel objednat za 2,5 tisíce z českého obchodu. Samozřejmě pokud by nebylo zbytí, asi mi nic jiného nezbyde, ale ke všemu zatím momentálně nevím, jak je na tom ILDA se ztrácením signálu při dlouhém vedení, u DMX je výhoda, že signál neztrácí, délka kabelu bude tak nějak kolem 15 metrů, možná více, možná o něco méně, jde o to, jak se navrhne ta rekonstrukce projekční místnosti.  Tady dole nějak sepíšu všechny otázky co mě napadají.

1) Nevíte, jak vytvořit feature pro Freestyler?
2)Nevíte někdo o nějakém jiném programu (nejlépe free, ale může být i za zakoupení za nějakou slušnou cenu, dejme tomu do 2000 ,-, ale muselo by to mít nějaký trial, abych nekupoval zajíce v pytli) pro ovládání laserového projektoru pomocí DMX? Nejlépe ten, co by dokázal pouštět soubory .ild .
3)Jak je na tom ILDA se ztrácením signálu?
4)Nějaké obecné rady pro připojení laserového projektoru k počítači přes DMX?


Děkuji moc za případné odpovědi a rady :). Budu Vám vděčný :) . Snažím se zatím hledat info na zahraničních stránkách v angličtině a pomalu prozírám, zatím začínám být smířený s tím, že jsem nechal objednat DMX převodník naprosto zbytečně a budu muset objednat ILDA, jelikož, ikdyž jsem stáhnul knihovnu, ke byly snad zahrnuty všechny vytvořené soubory pro jednotlivé soubory do Freestyleru, tak i když tam bylo 167 různých výrobců, tak KIM Laser tam mezi nimi nebyl. A to je to výrobce, co mi přijde, že není zrovna malý a zanedbatelný, že by ho nikdo neměl. Buď není pro DMX zrovna přívětivý nebo díky tomu, jak je to přes ILDU jednoduché (nebo se to tak zatím zdá podle videí na internetu a různých návodů a informací na internetu). že to nikdo přes DMX nedělá.

http://www. kimlaser. com/ JM - 202


19
Testy laserů / Re:TARM
« Poslední příspěvek od Archie kdy 05. Srpen 2018 22:37:37 »
Přidám něco z archivu - jiné dva TARMy   -  tentokráte na opravu. DPPS modul 10W, omezení výkonu poťákem, uprostřed splitter na rozdělení paprsku do dvou scansystému Cambridge Technologies - docela povedené stroje z pohledu výkonu laseru i scansystému. Jinak obludy obrovské těžké.

PS - ten proud 30A na diodě při jmenovitém výkonu je monstrózní  :)
20
Pangolin / Pangolin QuickShow verze 4
« Poslední příspěvek od Archie kdy 21. Červen 2018 06:40:53 »
9.7.2018 bude do světa vypuštěna nová verze oblíbeného software. Zde máte krátký popis co za novinky, mimo jiné, se zde objeví.

https://pangolin.com/quickshow4-0-features-overview/?inf_contact_key=c1c623171e2d0d05ce6bd739cffb8200a90bc071bba67e64bf08273b9058e092