Udělej si sám (DIY) > Diody a napájení

VA charka laserové diody po průrazu

(1/4) > >>

kulikus:
808nm/3W přestala svítit (zelený výstup 532nm) po kolizním přetížení nadproudem. Kupodivu se výrazně nezměnilo její napětí při proudovém buzení. Čekal bych výrazný pokles/změnu VA.
Kladu si otázku, zda je u ní čekat zbytkovoui emisi záření, která pouze nestačí na vybuzení následných prvků optické soustavy, nebo je totálně tmavá? Má s tím někdo zkušenost?

Archie:
Noo viděl jsem dva různé stavy - jeden po průniku proudu mimo napájecí driver. Výsledkem byl budič který sice trochu záření produkoval, ale bylo ho málo pro plné vybuzení krystalů = svítilo to hodně málo, ale měření U a I neukázalo žádný problém (kam se ten proud ztrácel netuším - odhaduji, že se kus aktivní části budiče přeměnil na odpor a topilo to do TECu - ale to jsem extra nepitval).
A stav druhý - paradoxně vzniklý drobnou závadou napájecího driveru - budič kupodivu přežil, ale odpochodoval krystal násobiče. Nicméně oba kusy se mi dostaly na stůl (na opravu) až po vzniku problému. U prvně popsaného se majitel doznal, že šlusnul pouzdro modulu proti kostře laserového projektoru, od které bylo výrobcem odizolováno.

kulikus:
Přišla nová 808nm, i otevřel jsem zhaslý a povšiml si, že ta původní v C-pak pouzdru má na hraně před čipem nalepené průhledné kulaté vlákno, takže paprsek prochází napříč vláknem a pak vstupuje do optické soustavy. K čemu tam slouží?

TAC:
jako fokusační čočka .. ;)

Archie:
Já jsem s FJ při opravě několika komerčních modulů z truhlárny, viděl "analogii" v modulu z velké truhlářské pily - byla tam hned za modulem skleněná tyčka (něco jako větší obdoba vlákna z kulikusova popisu) a dělala z paprsku onu pěknou čáru, kterou laser produkoval jako pomůcku pro obsluhu pily. Pokud se to vlákno chová stejně, měla by "za ním být rovnoběžná čára" 808nm ve směru ke krystalům.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi